Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır? Aydınlatıcı Dosyası

Merhaba ışıltıyı, parlamayı ve o capcanlı cilt görüntüsünü seven süslüler! Bugün konumuz hepimizin zaafı olan aydınlatıcılar! Aydınlatıcılar hayatımıza girdiğinden beri sanki daha canlı, daha uykumuzu almış, daha dinamik bir makyaj görüntüsünü yakalamak kolaylaştı.. İtiraf edeyim 90’lar çocuğu olarak biri bana ‘bir gün ışıltılı her şeyi yüzünüze boca edeceksiniz’ dese gülerdim, çünkü her zaman o mat ‘porselen’ cilde özenmişizdir! Ama günümüzde tenimizin gözüktüğü, hafif ıslak, aslında kendi tenimizden çok ta farkı olmayan, rengi eşitlenmiş cilt yeterli oluyor bizim için. Tabii aydınlatıcı desteği ile 😀 Hadi bakalım ben bu kozmetik sektörüne daldığımdan beri neler öğrenmişim, aydınlatıcı nasıl uygulanırmış efenim, aydınlatıcı çeşitleri nelermiş? Keyifli okumalar!

Aydınlatıcı Uygulamanın Püf Noktaları

Aydınlatıcı Çeşitleri ve Kullanım Önerileri

Öncelikle canlar cildinizin ihtiyacı olan aydınlatıcı çeşidini bularak işe başlayalım. Günümüzde çok şanslıyız ki birbirinden farklı dokularda, renklerde hem yüksek hem uygun fiyatlı aydınlatıcılara rastlıyoruz. Toz formda, likit formda, kremsi formda ve daha niceleri.. Şimdi elimde olan aydınlatıcılar ile bu çeşitlere değineceğim.

Toz Aydınlatıcılar Nasıl Uygulanır?

Toz aydınlatıcılar hemen hemen hepimizin en azından 1 kere mıncıkladığı, alıştığımız yapıdaki en yaygun aydınlatıcı çeşididir. Yapısı ince olanlar cilt ile bütünleşir ve hoş bir parlaklık verir, fakat yapısı ‘pudra’ gibi kalın olanlar cilt üzerinde hiç te sevmediğimiz bir ‘doku’ bırakır.. Peki aydınlatıcıyı nasıl seçmeliyiz?

Ten renginize uyumlu tonu bulmak için öncelikle cilt alt tonunuzu tespit etmelisiniz. Fakat genel anlamda bu tarz şampanya tonunda aydınlatıcılar hemen hemen her tene, esmere, buğdaya, sarışına yakışır, risksiz tonlardır. Bu aydınlatıcı Gabrini markasına ait, cildimde duşu için TIK

Toz aydınlatıcı seçerken en istemediğimiz şey içinde ‘sim’ olmamasıdır.. Yani evet aydınlatıcımız parlasın, hatta öyle parlasın ki kör etsin milleti, ama simsiz olsun, ışıltısını sedefinden alsın.. Bu aydınlatıcı Farmasi markasına ait, cildimde duruşu için TIK

Benim en sevdiğim aydınlatıcı tonu kesinlikle şampanya-bej tonları, zaten belli oluyordur! Bu aydınlatıcı da Alix Avien markasına ait, cildimde duruşu ve incelemesi için TIK!

İdeal aydınlatıcı tonunu bulamıyorsanız o zaman bu tarz palet gibi, içinde 2-3 aydınlatıcı bulunan ürünleri de tercih edebilirsiniz. Tüm renkleri karıştırarak ideal tonu yakalayabilirsiniz. Bu palet XP markasına ait, incelemesini okumak için TIK.

Toz Aydınlatıcıları Uygulamak İçin Püf Noktaları

En önemli püf noktam kesinlikle doğru fırçayı bulmak! Bu fırça fan fırça denilen sırf aydınlatıcı uygulamaya özel üretilmiş bir fırça olabilir (ki ben çok sevmiyorum) veya sabitleme fırçası denilen daha ufak fırça olabilir. Önemli olan tam olarak uygulamak istediğiniz bölgeye ürünü uygulaması ve geniş alana dağıtmaması.

Diğer önerim ise aydınlatıcıyı cildinizle daha da bütün hale getirmek ve toz toz durmasını engellemek için makyaj sabitleme suyu kullanmanız. İster yüzünüzü ister fırçanıza biraz sabitleme suyu sıkarak aydınlatıcınızı hem daha parlak pigmentli hale getirirsiniz hem de sabitlemiş ve cildinizle bütünleştirmiş olursunuz.

Son önerim ise aydınlatıcı uygulama bölgeleri. Bildiğiniz gibi aydılatıcıları yüzümüzün yüksek noktalarına dikkat çekmek için uyguluyoruz.

Burun kemeri, burun ucu, kaş altı, çene, elmacık kemiği ve dudak üstü gibi..

Fakat eğer gözenek probleminiz varsa veya göz çevrenizde ince kırışıklıklar varsa o zaman hem göz çevrenizden hem de burun knarlarınızdan aydınlatıcıyı uzak tutun ki çizgilere, göznekelere dolma yapmasın.

Önerdiğim makyaj sabitleme spreyleri;

Farmasi Time Locker makyaj sabitleme spreyi, incelemesi için TIK

Nyx makyaj sabitleme spreyi, incelemesi için TIK

Likit Aydınlatıcılar

Bu tarz aydınlatıcılar belki de ‘aydınlık’ cilt yaratmanın en doğal ürünü. Çünkü hem cildinize makyaj öncesi baz gibi uygulayabilir, hem fondöteninizle karıştırıp daha ışıltılı hale getirebilir hem de tek başına elmacık kemiklerinizin vs üzerine uygulayabilirsiniz. Bende Maybelline Maske Strobing ürününün hem bronz hem inci rengi var okumak için TIK.

Likit Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Öncelikle bu tarz aydınlatıcılar çok çabuk sabitlendikleri için hemen müdahale etmek ve uygulanan bölgede mümkünse parmak ısısı ile dağıtmak önemli, aksi halde sürüldüğü gibi sabitlenip kalabilir ve yayılmaz. İsterseniz makyaj süngeri ile uygulayabilirsiniz ama bu ürün likit olduğundan emme yapar, isterseniz fırça ile de uygulayabilirsiniz ama bu sefer de fırça izi kalabilir. Yani enn güzel uygulama parmakla canlar!

Kremsi Aydınlatıcılar

İçerisinde sim, ışıltı, sedef bulunmayan aydınlatıcılar da vardır, tipi kapatıcıya benzese de bu ürün aslında bir kontür ürünü. Yani yüzü boyutlandırmak için gereken kontürün zıttı olarak ‘aydınlatma’ ürünü.. Bu ürün ne iş yapar?

Yüzün yüksek bölgelerini daha da öne çıkartır ve yüzü boyutlandırır. Göz altı, alın, burun kemeri ve çeneye uygulayıp dağıtıldığında üzerine bir de elmacık kemiklerinin atına koyu ürün geçildiğinde bir anda daha kemikli bir yüze kavuşursunuz. İşte bu işe yarar. Bu ürün NYX markasına ait Wonder Stick ürünü, okumak için TIK

Daha fazla makyaj görselleri ve ürün önerileri için Güzellik kategorime ışınlanabilirsiniz!

Yeni yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için aktif şekilde kullandığım instagram ve Facebook sayfalarımı takip edebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalııın!

 

 
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.