Blog Yazmak,İnternet Üzerinden Para Kazanmak,Sponsor Firmalar ve Daha Fazlası

Öncelikle dün Ankara’da yaşanan üzücü olay için milletçe başımız sağ olsun diyorum..Sebebi her ne olursa olsun masum insanları kalleşçe katletmek ancak acizlerin işidir,yüce rabbim acı veren herkese aynısını yaşatsın..

1-Blogunuzu Aktif Tutun

DSC_0086 (2)

Aslında bu konu hakkında da biraz sohbet etmek istiyorum. Öncelikle eğer amacınız tamamen hobi olarak blog yazarlığı yapmaksa istediğiniz zaman yazar istediğiniz zaman yazmazsınız bunda sıkıntı yok. Ama eğer bu sektörden para kazanmak istiyorsanız ülkenin en kötü durumlarında dahi yazılarınızı yazmak,biraz pervasız olmak durumundasınız. Şöyle ki ülkenin en kötü günlerinde dahi nasıl esnaflar dükkanlarını açıp işine devam ediyorsa,o dükkandan ekmek yiyorsa burasıda sizin işyeriniz. Her ne olursa olsun burayı bırakamazsınız. Eğer sağlam bir psikolojiniz yoksa burayı sürekli güncel ve aktif tutamıyorsanız blog yazarlığını iş olarak yapamazsınız demektir..Ben bunu yapmakta çok zorlanıyorum,hatta yapamıyorum..

2-Blog Konularınızı Belirleyin

cover1

Blogger hakkındaki şeyler,hayatı,yaşantısı,özellikleri zamanla takipçiler tarafından merak edilen bir konudur. Şahsen bende hayatına dahil olabildiğim blogları daha samimi buluyorum. Ama eğer blogunuz kişisel bir blog değilse bunu dozajında tutmakta fayda var.Bu arada yazıda bahsettiklerim sadece para kazanma amacı güden bloglar için değil,blogunuzun hızla yükselip başarıya ulaşması için de önemli. Konularınızı belirlerken kimlere hitap edeceğinizi de düşünün.

3-Blogunuzun Değerini Arttırın

Öncelikle eğer mümkünse internet sitenizin uzantısı com yada net olsun. Bu şekilde daha özgün ve daha kaliteli duracaksınız. Tema seçimi blogun ne hakkında olacağı,takipçiler için kolay kullanım tuşları,kategoriler gibi tüm özellikler sizin değerinizi artıracak yada düşürecek şeylerden. Temanızın karışık olması takipçiye bir daha sitenizi ziyaret ettirmeyebilir. Yazı diliniz,dil bilgisi kuralları gibi ince ayrıntılar da takipçiler tarafından daha saygın ve güvenilir anlaşılmanıza yardımcı olacaktır.

4-Ziyaretçiler ve Takipçiler

İlk amacınız sitenizi tek bir aramanın sonucunda ziyaret ettirmek olmamalı,takipçiler sitenizi bir köşeye kaydedip sizi merak etmeli,sık sık sitenizi ziyaret etmeli. Yani sadık takipçi kitlesinden bahsediyorum. Size asıl başarı kazandıracak olay bu.Açacağınız konuların güncel olmasına,herkesçe merak edilir olmasına özen gösterin. Gündemi takip edin, örneğin kozmetik bloguysanız yeni çıkan kozmetik ürünlerini edinmeye çalışın,edinemiyorsanız da yeni çıkacak seri,özellikleri ve fiyatları konusunda araştırma yaparak takipçilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

DSC_0012 (3)-tile

Hitap ettiğiniz yaş grubuna özel konular açarak konuyu ‘hit’ yani popüler bir konu haline getirebilirsiniz. Çevrenizdeki sizinle alakalı blogları,vlogları takip ederek güncel bilgiler edinebilirsiniz. Kısacası sosyal olmalı,yapılan aktivitelere,etkinliklere katılmalısınız. Bu şekilde birbirinizin takipçi kitlesinden faydalanabilir,daha hızlı büyüyebilirsiniz.

5-Blog Üzerinden Para Kazanmak

BeautyPlus_20151006201853_save

Para kazanma konusunda ise temanız,reklam yerleşimi açısından çok önemli. Google sitenizi sık sık ziyaret edecek ve sizin sitenizin ‘özgünlüğüne’ bakarak sitenizi değerli yada değersiz bulacak. Buna göre sitenize reklam koyabileceksiniz. Duyumlarıma göre 3-6 ay hatta 1 yıl arasında reklam alınabiliyormuş. Bu reklamlar kişilerin ilgisine göre random çıkıyor. Reklamlara tıklandığında bu size para olarak geri dönüyor. Gizli reklamlar koyarak zorla tıklattıran bloglar kısa süreli kazanç sağlar ve değersizleşerek tuzla buz olur. Ben blogumu açtığım ilk hafta reklam almaya başladım. Burda asıl faktör sizsiniz yani. Blogumun şuanki durumu, ziyaretlerim, yorumlar, üyeler yıllanmış birçok blogun üzerinde. Bu başarıyı emeklerimle elde ettim. Takipçi kitlemin beni sevmesi,blogumda hoş zaman geçirmesi, minik bir aile kurmak para kazanmaktan daha önceki amacımdı. Blogumu sürekli aktif tutmaya çalıştım,yeni ve özgün konular ürettim. Haftalık çizelge yapıp planlarıma sadık kaldım. Gecenin 2 sinde uykulu hallerimle bile ürün fotoğrafladığım zamanlarım oldu. Planıma sadık kalmak için bazen yoruldum hatta,bazen bıktım. Ama bırakmadım ve şuan yavaş yavaş bir kazanç elde etmeye başladım. Bunun için sabırlı olmalısınız. İlk zamanlar kazandığınız miktarlar o kadar komik gelecek ki..Unutmayın 5 yıldır aktif bir blogla sizin blogunuz bir olmayacaktır. O hayal ettiğiniz bloglar gibi olmak istiyorsanız umudunuzu ve en önemlisi sabrınızı kaybetmemelisiniz.

6-Reklamınızı Yapmak,Google Aramalarında 1.Sayfada Çıkmak

Blogunuzun google aramalarında 1.sayfada çıkması için sosyal mecralarda da blogunuzda yayınladığınız konuların linklerini instagram,facebook,twitter hesaplarına koymalısınız.

DSC_0007 (9)

Blogunuza özel hesaplar açarak işe başlayın. Reklam yapmak derken kastım asla paralı reklam değil,kendi reklamınızı kendiniz yapın. Takipçi satın almak gibi basit oyunlar kısa sürede size eksi olarak döner. Sabırlı olun,paylaşımlarınızı severek takip edecek 50 kişi satın aldığınız alakasız 500 kişiden daha değerli.Kısacası organik büyümeye çalışın. Şuan birçok konuda google aramalarında 1. sırada çıkıyorum(gül kurusu ruj,balm jovi,uygun fiyatlı fırça önerileri,mac stone ruj,flormar 211 kalem,vs…) bu başarıyı güncel olmaya ve girdiğim doğru etiketlere borçluyum. Evet sıradaki konu bence en önemli konu ‘etiket’ girmek..

7-Etiket Girmek

DSC_0009

Blogunuza en çok ziyaretçi çekecek ve sizin tanınmanızda en büyük rol oynayacak şey açtığınız konu ile ilgili ‘en çok’ aranan etiketleri girmek. Örneğin flormar dudak kalemi konusunu açtınız bu konuyla ilgili neler aranabilir? Flormar dudak kalemi yorum,blog,fiyat,renk.. Bunun gibi konunuzla ‘alakalı’ etiketleri girmeniz çok önemli.Eğer alakasız etiketler ile fazla takipçi çekmeye çalışırsanız google sizi değersiz bir site olarak görecek ve ilk sıralarda olma olasılığınız gün geçtikçe düşecektir.Son olarak 20 den fazla etiket girmeniz bir nevi ‘stalk’ yapmak oluyor,yani konu dışında yada gereksiz etiketler girdiğinizde de değeriniz hızla düşecektir.

8-Özgün Olmak

Açacağınız konuların daha önce açılmamış olması bu sektörde çok zor. Fakat herkes aynı ürünü farklı açılardan tanıtabilir. İşte siz herkesin bakamadığı,göremediği şekilde o ürünü yorumlamalısınız.

 

9-Kendinizi Aşma Evresi

cover2

Eğer böyle sakin sakin yazayım ben kimse okumasa da olur,benim amacım hobi diyorsanız amenna. Ama eğer bu sektörde tanınan,bilinen,bu işi hakkıyla yapan başarılı biri olmak istiyorsanız kendinizi sürekli geliştirin. Benim blogum tarzı bloglar için,moda dergilerine cv yollayın örneğin.Blogunuzu onlara tanıtın. Artık bloggerlar dergilerde boy gösterebiliyor,ve herkes o bloggerın köşe yazılarını çok önemsiyor. Hem sizin için hemde o dergilere içerik sağlamak için bulunmaz bir nimet bu. Her iki taraf içinde karlı bir iş olacaktır. Bu konu hakkında uzuunca bir yazım olacak,o yüzden şimdilik bu kadar 🙂

10-Sponsor Markalar

DSC_0091

Siz kendinizi kanıtlayıp belli bir takipçi kitlesine ulaştığınızda özellikle kozmetik ve bakım firmaları için bulunmaz bir nimet haline geliyorsunuz. Size ürün yollayıp deneyimlemenizi ve blogunuzda tanıtmanızı isteyen markalar adeta sıraya giriyor. Bu noktada kendinizi kaybetmemeniz,güvenmediğiniz ürünleri sırf ücretsiz diye olumlu tanıtmamanız kısacası sammimiyetiniz çok önemli. Yoksa siz bir blogger değil sponsor delisi herhangi biri oluverirsiniz,ve inanın buralarda insanın namı çok çabuk yayılıyor.. İşte şimdi sırada bu işin eksileri var..

11-Blog Yazarlığının Eksi Yanları

DSC_0009

Bloga eklediğiniz görsellerin çalınması..Kendi elinizin,kendi yüzünüzün dahi birileri tarafından çalındığını hayal edin. Kendini sizin gibi gösterenler,sahte instagram hesabı açanlar.. Aman yarabbim neler neler,tüm bunlara dayanacak kuvvetli bir sinir sisteminiz olmalı en başta. Ve haklarınızı arayacak cesaretiniz..

Benim blogum gibi kozmetik ağırlıklı konularda ilerliyorsanız kendinizi göstermeye de mecbursunuz. Rimel tanıtırken rimeli ayağınıza sürmeyi,fondoteni parmaklarınıza sürmeyi düşünmüyorsunuz umarım? İnsanlar bir rujun,bir bb kremin bir rimelin duruşunu,etkisini sizin üzerinizde görerek ürün hakkında fikir sahibi oluyor. Eğer bu durumdan rahatsız oluyorsanız bu konuda bir şeyler yazmanın bir anlamı yok.Farklı konulara yönelebilirsiniz.Siz ürünün amacı dışında uygulanmış el,kol,bilek gibi yerler ile dudağa,yanağa,göze uygulanmış halini bir tutar mısınız, ya da hangisini okumayı tercih edersiniz,bu sorunun cevabı her şeyi açıklıyor bence.

Son olarak bu işte ilerledikçe hem sizi seven hemde sevmeyen insanlar çevrenizde çoğalacak. Çok ağır eleştirilere de maruz kalacaksınız, çok yoğun sevgi gösterilerine de.. Her iki durumda da sağlam durmanız çok önemli.

Benim blog yazmaya yeni başlayacaklar için tavsiyelerim bu şekilde. Bende henüz yolun başındayım ama bildiğim herşeyi sizlerle de paylaşmak istedim,umarım yararlı olmuş ve hoşunuza gitmiştir. Şimdilik hoşçakalııın 🙂

Edit:Yazımın bazı yerlerinde yanlış anlaşılmalara yer vermemek adına değişiklikler yaptık:)

 
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

  1. Kuzum çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık 🙂

  2. Uzun çabalar sonucu blog açtım ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler 🙂 umarım blog geliştirmek hakkında daha çok yazı yazar bizi aydınlatırsın 🙂

    • yeni blogun hayırlı olsun 🙂 elbette yakında yeni bir blog yazısı gelecek 🙂

  3. blogunuzu çok beğendim
    benim blogumun adıda “tembeldefter”

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.