Büyümek..

Minicik ayaklar,sevgiyle bakan 2 çift göz,anne yüreğiyle ısınan minik bir beden.. Sevgiyle beslenen naif ve kırılgan bir ruh..O minik bedende anne ve babasından izler taşıyan,günden güne onlara daha da benzeyen meraklı,gözlemci,bazen yaramazlık yapan bir ufaklık var.. O ufaklık gördükleriyle büyüyor günden güne,sevgiyi görüyor sevgi yayıyor,şiddeti görüyor şiddet yayıyor.. Kendisine verilen değeri gördükçe o da çevresine değer veriyor,özgüvenli bir birey oluyor.. Kendi sorunlarını kendi çözebilen,olgun davranışıyla hatasını kabullenebilen,çirkinleşmeden her sorundan alnının akıyla kurtulabilen birine dönüşüyor.. Büyümek 60’lı yaşlarına bastığında gerçekleşmiyor,ya da 30 ya da 20.. Büyümek seninle beraber yüreğinin de büyümesiyle, artık daha büyük sevmeyle,insanlara daha fazla saygı duymayla ölçülüyor..

Büyümek daha fazla yaralıyor,artık top oynarken düştüğünde dizin kanamıyor,onun yerine insanlar yüreğine nişan alıyor,yüreğin kanıyor.. Sarıp sarmalıyorsun yüreğini, tekrar iyilşmesi için iyi bakıyorsun ona,birdaha yara almayacağına dair söz veriyorsun..Herkes en fazla yüreğini koruyor,en değerli şeyi yüreğidir insanın çünkü ruhu oradadır.. Bir insanın ruhu incinirse büyük yara almış demektir..

Bazıları da vardır ki yüreğini taşlaştırır,daha fazla yara almaması için,işte bundandır kötü insanların ortalıkta gezişi.. Kalp gözlerini kapatırlar,bencilleşirler,kendi kalplerini korumak için hiç tereddüt etmeden başkasının ruhunu yaralarlar..Eğer yumuşak bir yürek bahşetmişse Allah size onlar gibi olamazsınız,yaralarınızla ruhunuzu yaşatmaya devam etmek zorundasınızdır..

Gün gelir o minik bedene bir eş daha getirir anne baba.. Kardeştir işte o candır,ömürdür,ruhundur.. Kardeş senin ruhuna en yakın ruhtur bu dünyada.Artık kalbin yara alsa,ruhun incinse onunda ruhu incinecektir. O yüzden daha güçlü olursunuz,bilirsiniz yaranızı saracak biri olduğunu.. Kardeş bu dünyada bir çocuğa verilebilecek en güzel hediyedir.. Bana bu hediyeyi verdikleri için aileme minnettarım..O doğduğu gün herşeyimin yarısı onun oldu..Ruhumun yarısı onun,kalbim onun,mutluluğum varım yoğum onun işte.. Can parçam o benim,beni ben yapan ruhumu besleyen mutluluğum o benim..

Fotoğraf0293

Çocuklarınızı sevgiyle büyütün,yüreklerine sevgi aşılayın.. Karınlarını doyurmayın sadece,onların ruhunu da besleyin..Onlara değer verin ki ileride özgüvenli bir birey olsun ve kendi sorunlarını başkalarına ihtiyaç duymadan kendisi çözebilsin…En önemlisi dimdik ayakta dursun,başkalarının ardından kaybolup gitmesin,yürüdüğü yolu kendi çizebilsin..Onlara cesur olmayı öğretin ki işlerini sinsilikle çözmeye çalışmasınlar..Onlara dürüstlüğü öğretin nolur dedikodu yapmak yerine insanların yüzüne dertlerini söyleyebilsinler.. Ve lütfen verebiliyorsanız onlara en az 1 tane kardeş verin,kardeşi olmayanlara çok üzülüyorum..Hayatımda kardeşim olmasaydı çok daha farklı biri olurdum sanırım.. Ruhum böyle rengarenk olmazdı,insanları böyle kolay affedemezdim,bu kadar büyük sevemezdim,bu kadar olgun olamazdım..

Sadece bedeninizi büyütmeyin,ruhunuzu da büyütün.. Yoksa 30 lu yaşlara da gelseniz 3 yaşında bir çocuğun sergilediği davranışları sergilemeye devam edeceksiniz ve toplumda hiç yeriniz olmayacak. Antisosyal, güzel arkadaşlıkları olmayan, bu hayatın mutluluklarından pay alamayan mutsuz birine dönüşeceksiniz. Hayat herşeye rağmen çok güzel,bu hayatta gerçek dostluklar,mutluluklar,sevgi,tutku ve daha nice  yaşayacağınız muhteşem duygular var.. Şu tatlı mı tatlı parça ile veda edeyim sizlere hepinizi çok seviyorum canlar,okuduğunuz için teşekkür ederim..

Gençliğime Sevgilerimle
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.