Daha Verimli Ders Çalışmak İçin 10 Öneri

Merhabalar! Bugün biraz farklı bir konuyla sizlerleyim. Öss’ye ygs’ye, lys’e ,kpss’ye ve hatta açık öğretime hazırlanmış biri olarak (eyvah yaşım ortaya çıktı:D) kendimce bulduğum en etkili ders çalışma yöntemlerini sizlerle paylaşmaya karar verdim. Neyse canlar uzatmadan başlayalım öyleyse keyifli okumalar:)

1-Renk Kullanarak Hatırlama Yöntemi

0f27687ee4da8c22c463bbc10413a4ca

Renkler zihnimizdeki en güçlü uyarıcılardır. Eğer görsel hafızanızın daha güçlü olduğuna inanıyorsanız bu yöntem tam sizlik. Dersleri konularına göre sınıflandırın ve her derse bir renk verin. Türkçe,dil bilgisi sarı, matematik mavi, coğrafya pembe gibi. Bu şekilde tuttuğunuz notlar daha fazla aklınızda kalacak. Hatırlamak istediğiniz dersin rengine yoğunlaşarak zihin köşkünüzde o derse dair notlar bulma oranınız daha da artacaktır. (sherlock hayranlarına selam olsun:D )

2-Numaralandırma Yöntemi

Bu yöntem özellikle sözel derslerde işe yarayacak bir yöntem. Ezberlemek istediğiniz bir konu size uçsuz bucaksız,uzuun bir paragraf gibi geliyorsa numaralandırın.Böylece konuyu belirli bir kalıba sokup sınırlandırmış olursunuz. Bir bilgiyi bu şekilde zihninize yerleştirmek daha kolay olacaktır. Örneğin iç anadolu bölgesinin genel coğrafi özelliklerini ezberlemek istiyorsanız her bir özelliğine numaralar verin. Böylece iç anadolu bölgesini hatırlamak istediğinizde ’12 madde vardı’ deyip o maddeleri hatırlamanız daha kolay olacaktır.

3-Yazarak Öğrenme Yöntemi

Tüm yazdığım yöntemler kişisel beğeni ve isteklerle başarıya ulaşacağından eğer yazmak size işkence gibi geliyorsa bu maddeyi atlayabilirsiniz. Özellikle dershaneye giden ve üniversitede okuyan arkadaşlarım sınıfta mükemmel yazınızla herşeyi not etmeniz pek mümkün değil. Bunun yerine daha çalakalem bir yazıyla yazabildiğiniz herşeyi not edin. Eve geldiğinizde çalakalem notlarınızı daha muazzam bir şekilde esas defterinize geçin. Bu yöntem tüm günü tekrar ederken yazarak ezberlemenizi de sağlayacaktır. Esas defterinize gösterdiğiniz özen,kullandığınız renkler ve defter düzeni ileri ki aşamalar da defterinizden faydalanmak istediğinizde çok işe yarayacaktır.

4-Evin Belirli Noktalarına Notlar Yapıştırmak

Sık uğradığınız noktalara renkli kağıtlar ile ezberlemek istediğiniz formülleri,notları yapıştırın. Bunun için en iyi önerebileceğim mekan tuvalet:D Tuvalette neler ezberlediğimi bir bilseniz:D Tamam konu dağılmadan toparlayalım,buzdolabının kapağı,uyandığınızda ilk gördüğünüz yerler de buna dahil. Birşey kaybetmeyeceksiniz sadece göz ucuyla okumak dahi o bilgiyi zihninize yerleştirecektir.

5-Minik Sözlükler

Özellikle yeni bir dil öğrenmek isteyenler için şiddetle önerdiğim bir yöntem. Piyasada istemediğiniz kadar cep sözlüğü var. Mutlaka bunlardan edinin. O beğenmediğiniz otobüste boş geçen zamanlarda 50 kelime ezberleyebilirsiniz,az mı? Benim anadilim İngilizce, yan dilim de Fransızca. Özellikle Fransızca öğrenenler bilir eşyaların cinsiyetini öğrenmek ve ona göre cümleler kurmak bile başlı başına bir sorun. Ben bu sorunu sadece otobüste geçirdiğim zamanlarda çıkardığım notlarımı okuyarak aştım. Otobüste bile çalışacaksınız uleeenn! 😀 Kendimden nefret ettirdiğime göre devam edelim biz..:D

6-Motive Eden Küçük Ayrıntılar

Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarım,ya da üniversiteyi kazanmış ama vize dönemlerinde çalışmaktan heba olmuş arkadaşlarım,liseli kardeşlerim halkım!! 😀 sizi o kadar iyi anlıyorum ki.. Bazen hayatın tadı tuzu kalmıyor,zihniniz yoruluyor ve sorumlulukların altında eziliyorsunuz değil mi.. Şimdi silkelenin ve kendinize gelin! Elde ettiğiniz tüm bu başarıları kendinize ve beyninize borçlusunuz! Siz emektarsınız,emeğinizin karşılığını alacaksınız. Kendinizi motive eden şeyleri not edin bir kenara,ya da çok iyi bir sınav sonucunuzu saklayın. Bu süreçte çalışmaktan daha önemli birşey var o da ‘motivasyon’ Motivasyonunu kaybedenler kendilerine olan inancını da kaybeder ve o noktada ipin ucu kaçar işte.. Bunca emeğin ziyan olmasını istemiyorsanız kendinizi motive eden şeyleri keşfedin!

7-Hikayeleştirme Yöntemi

Son yıllarda popüler olan ve mutlaka duyduğunuz bir yöntem ‘hikayeleştirme yöntemi’ Nasıl yapılıyor peki bu olay derseniz örnek vereyim hemen;

Faruk Nafız Çamlıbel Han Duvarlarının önündeki çoban çeşmesinden elleri ile seçtiği bardakla heyecanla su içerken Dinle neyden. Tam o sırada özyurt canavarını öldüren kahraman akıncı geldi.

Koyu renkli olanlar yazarın eserleri. Tek bir cümle ile yazarın neredeyse tüm eserlerini ezberlemiş olacaksınız.

8-Bir Sonraki Ders İçin Hazırlanmak

9074caeae91e1ad38a324bb5c8d30a4f

İlk okuldan bu yana öğretmenlerimizin dediği şey çok doğruymuş ‘konuyu okuyup gelin’ Kendinizi yormadan sadece bir sonraki ders için ufacık bir metin okumak,ufacık bir araştırma yapmak bile o dersi daha iyi kavramanıza müthiş yardımcı olacaktır. En azından bir fikir sahibi olup konuya aktif bir şekilde katılabileceksiniz. Böylece işlenen konuyu daha sonra anlamak için de vakit kaybetmemiş olacaksınız. 1 taşla 2 kuş? 😀

9- Canınız O An Ne Yapmak İstiyorsa Yapın

2b5d601a8c86adc4190648f1e9f2f07c

Biraz aykırı ve tuhaf bir öneri oldu farkındayım:D Canınız o an bir dizi mi izlmek istiyor izleyin, oyun mu oynayacaksınız oynayın! Aklınızda kalacağına o etkinliği yapın ve çalışmanıza daha iyi konsantre olun. Böylece çalışacağınız dersten çok daha yüksek bir verim alacaksınız. Aklınızı kemiren şeyleri çözmek,konuşmak ta buna dahil. Çalışmak için uygun bir ortam nasıl önemliyse ‘uygun bir beyin’hazırlamak ta bir o kadar önemli.

10-Zamanı Verimli Kullanmak ve Beslenme

70f76945389fe16871c3f573c2705d52

Dershaneden,yada okuldan artık her nereden geliyorsanız bir süre dinlenmek için kendinize zaman ayırın. Ama bu zaman gece yarılarını bulmasın. Günlük ortalama ders çalışma saatinizi bulan bir zaman diliminiz olmalı. Belirli saatlerde çalışıp,dinlenmenizden bahsetmiyorum. O tarz robot kurallarını ben uygulayamadım hiçbir zaman. Örneğin günde 7 saat çalışacaksanız bu sorumluluk size kalmış ister gece çalışın ister mola vererek ama mutlaka çalışmanız 7 saati bulsun. Beslenme konusunda da tek bir önerim olacak o da atıştırmalıklar. Ders çalışırken elinizin altında ne olsa yiyorsunuz,cips,mısır,şekerleme gibi zararlı atıştırmalıklar da buna dahil. Madem ne bulsanız yiyorsunuz yanınızda üzüm kurusu ve kuruyemiş bulundurun. Böylece çalışmak için gereken enerji hep sizinle kalacak.

 

Umarım verimli ve ilham alabileceğiniz bir yazı olmuştur. Herhangi bir sorunuz olursa bana yorum olarak bırakmanız yeterli. Bu işin uzmanı değilim ama uzun yıllar sıkı çalışan biri oldum,kendimce de istediğini elde eden çalışkan biriyim:) Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak isterim. Şimdilik hoşçakalın!
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. abla iyiki varsın dediklerinin hepsini yapacam, çok sağol

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.