Dalgona Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dalgona Kahvesi Nedir?

Merhaba güzel ailem! Karantina günlerinin imzası haline gelen meşhur ‘Dalgona Kahvesi’ tarifini bloguma eklemesem ayıp etmiş olurdum. Tik tok kahvesi veya Dalgona kahvesi olarak bilinen, bence görüntüsü çok iştah açıcı olan bu meşhur kahve nereden çıkmış, hikayesi neymiş ufak bir araştırma yaptım;

İsmini Dalgona adlı bir şekerlemeden alan bu kahvenin tarifini veren ilk kişi Japon bir barista. Bir televizyon programında saniyeler içinde hazırladığı kahvenin hem yapımı hem malzemeleri çok basit olunca milyonlar tarafından deneniyor, en popüler uygulamalardan biri olan Tik Tok uygulamasında da kullanıcılar tarafından yapıldıkça ünleniyor, oradan İnstagram’a taşıyor derkeeen.. 😀 Malum karantina günlerinde herkes evde, milyonlarca kişi tarafından deneniyor, paylaşılıyor. Eğer bu meşhur kahveyi henüz denemediyseniz bugün belki siz de denersiniz, ne dersiniz?

Dalgona Kahvesi Malzemeleri

Öncelikle bu kahve için mutlaka mikser kullanmanızı öneririm, el ile çırparak istenilen kıvama çok zor ulaşılıyor.

  • 2 yemek kaşığı granül kahve
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 4 yemek kaşığı sıcak su
  • Süt
  • İsteğe göre buz

Dalgona Kahvesi Yapılışı

2 Yemek kaşığı granül kahveyi, 2 yemek kaşığı şekeri ( az şeker de koyabilirsiniz), 4 yemek kaşığı sıcak suyu( mutlaka sıcak olmalı, soğuk ile olmuyor denedim) derin bir kaba koyalım;

Bu kıvama gelene kadar çırpıyoruz, 2-3 dakikayı bulabiliyor. O yüzden mikser önerdim el ile çırpması çok zor oluyor.

Ben çok beğenmedim açıkcası, normal kahve daha çok hoşuma gidiyor, bu da farklı bir seçenek tabii, mesela eşim çok beğendi, bakalım siz sevecek misiniz..

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun 🙂

Daha fazla lezzet için, yemek tariflerim için BURAYA tıklayabilirsiniz canlar! Umarım keyifle okumuşsunuzdur.

Yeni yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için aktif şekilde kullandığım instagram ve Facebook sayfalarımı takip edebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalııın!
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.