DOĞRU RUJU BULMA REHBERİ / KIRMIZIDAN PEMBEYE, KAHVEDEN NUDE RENGİNE / DOĞRU RUJ NASIL SEÇİLİR?

Merhabaa güzel ailem, bugün farklı bir konuyla sizlerleyim. Doğru ruj seçimi nasıl yapılır, doğru kırmızı ruja nasıl karar verilir, sizi harika gösterecek pembe rujlarda nelere dikkat etmelisiniz, sizi ölü gibi göstermeyen çıplak dudak renklerindeki rujları nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız bu yazı tam da sizin için hazırlandı. Keyifli okumalar 🙂

Bir arkadaşınızda, bir ünlüde görüp bayıldığınız ruju hemen gidip satın aldınız ama sizde asla onlarda durduğu gibi durmadı, böyle bir durumla karşılaştınız mı hiç? Fondoten seçimini özene bezene yaptığımız, ten rengimize uyup uymadığını ince ince düşündüğümüz kadar ruj seçimine dikkat etmiyoruz aslında. Hoşumuza giden rengi hooop alıveriyoruz raftan 😀 Aslında bunda yanlış bir durum yok, ama içimize sine sine o aldığımız ruju kullanamıyorsak işte sıkıntı burada başlıyor. Demek ki aldığınız ruju kendinize hiç yakıştırmadınız aslında. Peki dibini gördüğünüz rujları neden çok sevdiniz? Tamam bu kadar soru yeter 😀 İlk olarak ‘doğru kırmızı’ rujunuzu bulalım;

kirmizi_ruj

Her kadının makyaj koleksiyonunda kendisini bir prenses gibi gösterecek kırmızı ruju bulunmalı bence.Kırmızı rujları seçerken fondoten seçiminde yaptığımız gibi aynı mantıkla düşünmeliyiz.

  • Şimdi el bileğinizdeki damarla bakın, mavi damarlar görüyorsanız siz soğuk alt tonlusunuz. Yani içinde mavilik bulunan soğuk kırmızılar size yakışacaktır. Yukarıda elime sürdüğüm tüm kırmızılara bakabilirsiniz.

kirmizi_ruj-2

  • El bileğinizdeki damarları yeşil görüyorsanız siz sıcak alt tonlusunuz demektir. Bu durumda siz içinde ‘turunculuk’ bulunan kırmızılar yakışacaktır. Elime swatchladığım turuncumsu sıcak kırmızılara bakabilirsiniz.
  • Eğer el bileğinizdeki damarları hem yeşil hem mavi görüyorsanız nötr alt tonlusunuz demektir. Yani çok şanslısınız, hem sıcak hem de soğuk kırmızıları teniniz rahatlıkla taşıyabilir 🙂 ( bu arada ben de nötr alt tonluyum, holey 😀 )

Ben kırmızı ruju özel günlerde sürerim sadece Sılacım bana günlük kullanıma uygun, her makyaj ve kıyafetimle kullanabileceğim nude-kahve rujlar öner dediğinizi duyar gibiyim

kahverengi_ruj

Sıra ten renklerine göre ruj seçimine geldi.

  • Esmerler içinde kiremitlik bulunan kızıl kahve rujları kullanabilir ve birer afete dönüşebilirler. Esmer kızların kiremit rengi ,bol kahveli makyajları günlük makyaj olarak bile rahatça taşımalarına hayran kalıyorum!
  • Sarışın kısçelerimiz içine pembelik bulunan kahveleri tercih edebilirler. Örneğin Revlon Sultry bence en çok sarışınlara yakışıyor.
  • Buğday tenliler yani kumrallar (ki bu ben oluyorum) valla herbişeyi sürebilirler 😀 Hepiciği yakışıyor napalım, tamam sustum :I

Sıra çıplak dudak rengi denilen ‘nude’ rujlara geldi;

nude_ruj

Koyu göz makyajlarının tamamlayıcısı nude rujları seçerken dudak rengi de ön plana çıkıyor. Fazla pigmentli yani bordo,kırmızı, pembe dudaklarınız varsa nude yani açık renkli rujlar sizde çok farklı durabilir. Eğer rujun kendi rengini oluğu gibi vermesini istiyorsanız dudaklarınıza hafifçe fondoten uygulayarak dudak renginizi nötrleyebilirsiniz.

  • Esmerler içinde bejlik bulunan nude rujları kullanabilirler.  Maybelline 630 numara esmerler için MÜKEMMEL bir nude ruj, mutlaka bakın derim. Bir de 745 numara vardı sanırım ‘Wooden Brown’ o da mikemmel, ona da bakabilirsiniz kızlarcım.
  • Sarışın güzellikler içinde şeftalilik bulunan nude rujları çok güzel taşırlar. Cecile 29 numara sarışın kısçelere çok yakışıyor bence. Pink Ellys ‘fig’ rengi de yine açık tenlerde hoş duruyor.

Eğer nude rujunuz sizi ölü gibi gösterdiyse uygulamadan önce altına hafif renkli bir başka ruj, dudak kalemi geçerek rengi biraz canlandırbilirsiniz.

ruj_onerileri

Kolumdaa gördüğünüz tüm bu rujların ve daha fazlasının dudakta duruşları ve detaylı incelemeleri blogumda mevcut. Verdiğim linklere tıklayarak yazılarıma ulaşabilirsiniz canlar.

Betty Boop Ruj incelemelerim

The Pink Ellys Rujlar

Cecile Mat Ruj İncelemesi

Ruj koleksiyonumu anlattığım yazılarımı da okuyup fikir alabilirsiniz. Elimdeki rujları 2 bölümde anlattım

Ruj koleksiyonum 1. bölüm

Ruj koleksiyonum 2. bölüm

 

 
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.