Gardrop Boyama ve Yenileme / Çıtalama / Cadence Very Chalky

Merhaba güzel ailem. Bugün sizlerle çok severek yaptığım bir kendin yap çalışmasından bahsedeceğim. Bu yöntem ile evde tarzını beğenmediğiniz dolaplarınızı atmadan, yerine masraf yapıp yenisini almadan değiştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Ben kendin yap projelerini çok seviyorum çünkü yapacağınız ürün sadece size özel oluyor ve para ile satın alamayacağınız kadar da özel oluyor. Anılar ve emek birikmiş oluyor o eşya üzerinde.. Sizde şu karantina dönemlerinde kafanızı dağıtacak, sizi oyalayacak ve en önemlisi size özel olacak bir mobilya yenileme fikri arayışındaysanız o halde yazının devamına buyurun, keyifli okumalar..

Cadence İle Dolap Yenileme ve Çıtalama Çalışması

Ben kızımın gardrobunu yenilemek istedim, bu model ve parlak beyaz renkte oluşu estetik algıma uymuyordu. Dolabı daha retro, vintage göstermek istiyordum. Bunun için çıtalama çalışmasının ve yumuşak renklerde mat bir boyamanın gerektiğini hayal ettim. Sonradan kulpları da değiştirmek istediğime karar verdim. Ve ortaya çıkan sonuç bu şekilde oldu;

Öncelikle bu görüntüyü elde etmeniz için gerekli malzemeleri söyleyeyim, daha sonra aşama aşama nasıl yaptığımı anlatacağım;

  • Dekoratif çıta (koçtaş, bauhause, Ankara siteler de bulabilirsiniz.)
  • Çıtaları yapıştırmak için mastik,
  • Dilediğiniz renk ve bitişe sahip boya ( ben Cadence very chalky mat boya kullandım, renk kumlu kahve) Very chalky boya türü mat ve tebeşirimsi bitişe sahip, her yüzeye astar atmadan kendisi tutunuyor, diğer boya çeşitlerini bilemiyorum, astar atmanız gerekebilir.
  • Çıtaları 45 derece açı ile kesmek için aparat (yapı marketlerin hepsinde var, süpürgelik vs satılan yerlerde de var)
  • Çıtaları kesmek için testere,
  • Boyamak için rulo fırça ve detay fırçası
  • Boyama bitişinde boyayı korumak için özel wax
  • Dilediğiniz renk ve modelde kulp ( ben bu kulpları bauhause dan 6 tl gibi uygun fiyata aldım, porselen retro kulp olarak geçiyor)

Açılı kesme aparatı görselde gördüğünüz şey. Bir de sağdaki gibi kullanmadığınız bir tahta bulursanız çıtaları rahat kesersiniz. Hadi başlayalım;

1.Aşama: Dolap Kapaklarını Çıkart, Kulplarını Sök, Çıtalama İçin Ölçü Al

Metre ile dolap kapağınızı ortalayın, köşeleri işaretleyin, ardından çıtalama için düz bir çizgi çekin. Çıkataları 45 derece açı ile kesin ve köşelerinin tam denk gelmesine çok özen gösterin. Bu dolabınızın temiz işçilik ile profosyonel görünmesini sağlayacak önemli bir adım. Ardından çıtaların arka kısmına mastik sürüp yavaşça yapıştırın ve öylece kurumaya bırakın, 4-5 saat dokunmayın, oynatmayın.

Daha yakından çektim sizin için, köşeler birbirine muazzam denk gelmeli, bu projenin en önemli kısmı 🙂

2.Aşama: Çıtaları Kes, Mastik ile Yapıştır, Kurumaya Bırak

Bu aparatı daha önce kullanmadıysanız çıtayı fazla almanızda fayda var, alıştırma yapabilirsiniz, alışınca çok kolay ama ilk zamanlar mantığını anlamakta zorlanmıştım 🙂

Bunu genelde süpürgelik yaparken kullanıyorlar, parke satan yerlerde de bulabilirsiniz, dediğim gibi tüm yapı marketlerde var.

En az 2-3 saat kuruması lazım, ben  gece beklettim ki tamamen kurusun.

3.Aşama: Dolap iskeletini ve Kapakları Boya, Wax ile Cilala

İlk katta tamamen kapatmasını beklemeyin, bende ilk kez kullandım Very Chalky boyayı, sürümü zor, kapatıcılık için 3 kat isteyen bir boya. Uygulaması zahmetli, tamamen kurumasını beklemeden 2.katı atarsanız boya kalkıyor. Kullandığım renk kumlu kahve.

Boya kuruduktan sonra (ben 48 saat beklemenizi öneririm) boyanın üstüne çok hafif bir şekilde bu wax ı uygularsanız boyanız hem daha hoş gözüküyor hem de kalıcılığı dayanıklılığı artıyor. Bir bez veya hiç kullanılmamış bulaşık süngeri ile uygulayabilirsiniz. Ben bulaşık süngeri kullandım. Uygularken yuvarlak hareketler yapın, asla bastırmayın ve 2.kez aynı yerden geçmemeye çalışın.

4.Aşama: Kulpları Tak, Dolabı Birleştir ve Eserini İzlerken İzlemek için Keyif Kahvesi Yap

Ben tasarladığım dolap için alt kısmı pirinç eskitme, üstü bej rengi porselen olan bu düğme kulpları tercih ettim, siz zevkinize göre binlerce kulp arasından seçiminizi yapabilirsiniz 🙂

Çok emek verdiğim bir çalışma oldu ama sonucuna değdi, çok içime sindi ve kızımın odasının yıldız parçalarından biri oldu. Bu arada fotoğraflar hem gece, hem gündüz çekildiğinden renk farklı çıkıyor olabilir. Şimdi ekleyeceğim fotoğraf gerçeğe en yakın rengi yansıtıyor, siz yine de internetten kumlu kahve olarak aratıp renge bakın.

Verdiğim emeğe değdi, eserimin önüne oturup ,izleyerek kahvemi de içtim, şimdi sıra sizde 🙂 Umarım kolay anlatabilmişimdir dolandırmadan, başka sorularınız olursa bana instagram hesabımdan da, bloguma yorum yazarak ta ulaşabilirsiniz.

Daha önce de Cadence boya ve stencil kullanarak mutfak balkonumu yenilemiştim, okumak isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.

Umarım keyifle okumuş ve ilham almışsınızdır 🙂

Evimiz ile ilgili diğer dekorasyon ve kendin yap fikirleri için DEKORASYON kategorime buyurun 🙂

 

BAKIM YAZILARIM IÇIN TIKLAYIN

YÜZLERCE RUJ ÖNERISINI BIR ARADA BULABILECEĞINIZ ÖZEL YAZILARIM IÇIN BURAYA TIKLAYABILIRSINIZ 🙂

DAHA FAZLA MAKYAJ GÖRSELLERI VE ÜRÜN ÖNERILERI IÇIN GÜZELLIK KATEGORIME IŞINLANABILIRSINIZ!

PARFÜM INCELEMELERIM IÇIN TIK

YENI YAZACAĞIM DIĞER YAZILARI KAÇIRMAMAK IÇIN AKTIF ŞEKILDE KULLANDIĞIM INSTAGRAM VE FACEBOOK SAYFALARIMI TAKIP EDEBILIRSINIZ. ŞIMDILIK HOŞÇAKALIIIN!

 

 

 
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.