Görsellerİmİ Nasıl Edİtlİyorum?

Merhaba bugün aslında sizlerin sorduğu sorulardan yola çıkarak bir konu yazmak istedim. Bana en fazla sorulan soru fotoğraflarımı nasıl editlediğim,makyaj fotoğraflarımda filtre ve oynama yapıp yapmadığımdı. Öncelikle fotoğraflarımı nasıl editlediğimle ilgili sorularla başlayalım;

DSC_0087 (2)

Münkün oldukça gerek ürün fotoğraflarını gerekse makyaj fotoğraflarımı gün ışığında çekmeye gayret ediyorum. Fakat gün ışığında çeksem dahi bazen fotoğraflar istediğim aydınlıkta çıkmıyor. Bunun için fotoğraf makinemin ışık ayarlarıyla oynamam ve pozlama için mercek ayarlarını yapmam gerekiyor.

DSC_0043 (4)

İlk zamanlar bu konu beni oldukça zorluyordu ve makinamın otomatik ayarlarıyla fotoğraflarımı çekiyordum. Fakat ortaya çıkan sonuç yine beni tatmin etmiyordu..

DSC_0018

Işık ayarı,fotoğraflarımın aydınlık olması benim için ilk kural. Ama ışık ayarını yaparken fotoğrafların netliğinin gitmesini yada göz yorucu bir parlaklıkta olmasını istemiyorum. Karanlık fotoğraflarımı aydınlatmak için kullandığım program photoshop. 3 farklı katman ile çalışıyorum genelde. İlk katmanda fotoğrafı bir tık yumuşatıyorum buna ‘blur’ deniyor. Peki blur ne işe yarıyor?

DSC_0008 (2)

Ürünlerin üzerindeki hoş olmayan izleri,keskin ve göz batan hatları,ışığı biraz daha yumuşatıyor. Blur dengesi fotoğraf için çok önemli,gereğinden fazla blur kullanırsanız fotoğraf gerçeklikten uzaklaşacaktır..

DSC_0019

Çoğu bloggerın yaptığı en büyük hata fazlaca blur kullanarak ürünün,makyajın rengi konusunda insanları yanıltmak. Blur bir ürünün niteliğini ve gerçek duruşunu asla bozmamalı. Photoshop yaparken 2.katmanımda fotoğrafımı aydınlatıyorum. Buna brighten deniyor.

DSC_0021-tile

Özellikle makyaj fotoğraflarımda gün ışığı yeterince renkleri yansıtmıyorsa bunu kullanıyorum.

DSC_0053

Flaş ve yapay spot ışıklarla çekilen görseller her zaman yanıltıcı oluyor,gerekemedikçe akşam çekim yapmamaya çalışıyorum. Photoshop yaparken kullandığım sekmelere ‘layer’ deniyor. 3. ve son layer’da ise ‘keskinleştirme’ işlemini yapıyorum..

DSC_0004 (2)

Fotoğrafımı yumuşattıktan ve aydınlattıktan sonra kalitenin bozulmaması için tekrar son kes keskinleştirme işlemi yapıyorum. Bu yumuşattığım hatların kaybolmasını,bulanık bir görsel olmasını engelliyor.

DSC_0048 (6)

Blur işleminden sonra keskinleştirme işlemini yapmazsanız çektiğiniz görsel gerçeklikten uzak kalacaktır.

Gelelim makyaj fotoğraflarımı nasıl editlediğime..

Processed with VSCOcam with kk2 preset

İlk zamanlar acemiydim ve greçeklikten uzaklaşmış görseller yaratıyordum.Sonraları fotoğraf makinamın ayarlarını git gide öğrenmeye başladım ve artık iyisiyle kötüsüyle makyajlarımı daha gerçekçi editlemeye başladım. Yani sivilcem varsa bunu photoshop ile yok etmedim,fondotenin rengini değiştirmedim,yada kırmızı bir ruj dudağımda efekt ile pembe durmadı. Elbette ilk zamanlar çektiğim fotoğraflarda bu durum biraz farklıydı,çünkü makinama tam alışamamıştım. Fotoğraf makinam nikon d 3200,blog için işimi fazlaca gören işlevsel bir makina. Ama ayarlarını otomatikte tuttuğumda yukarıdaki görseldeki gibi daha yapay bir çekim yapıyor. Kendinden blur efekti basıyor.

Processed with VSCO

Gün ışığında çekilen fotoğraflar içinde 1.seviyede aydınlatma efekti basıyorum. Blur seviyesini de 1, en fazla 2. seviyede tutuyorum.

Processed with VSCO

Örneğin bu görselde 2 layer ile çalıştım. Sadece blur ve keskinleştirme var. Aydınlatma 0 yani hiç yok. Bu biraz da size kalmış birşey. Hangi aşamayı yapıp yapmayacağınız tamamen sizin fotoğrafçılığı bilip,kendinizi tanımanızla ilgili. Özellikle aydınlatma konusunda yapacağınız fazla işlemler takipçilerinizi fondoten renklerinde yanıltabilir. Aşağıda spot ışığıyla çekilmiş görseller var,renklerin nasıl değiştiğini göreceksiniz;

Processed with VSCO

Hiç tercih etmemeye çalışsam da bazen çekimlerimi akşam hatta gece yapmak zorunda kalıyorum. Spot ışıkları kesinlikle çok yanıltıyor. Bu yüzden bir ürünün rengini doğru yansıtmak adına gün ışığından şaşmamak gerekiyor. Gün ışığına en yakın çekim için sarı ve beyaz spot ışıkları bir arada kullanılabilir. Bu görselde sadece beyaz spot ışığı olduğundan oldukça yapay ve hoşuma gitmeyen bir çalışma oldu maalesef.

Processed with VSCO

Photoshop kendi çabamla öğrendiğim bir program. Daha profosyonel anlamda öğrenmek için yakında kursa başlayacağım. Kursta öğrendiklerimi adım adım sizinle paylaşmaya çalışacağım. Eğer fotoğraf editlemeyi daha kolay bir şekilde yapmak isterseniz şu programların otomatik ayarlarından faydalanabilirsiniz;

  • Photoscape; fotoğraf aydınlatma,keskinleştirme,kırpma,yazı ekleme ve daha fazlası..
  • Vscocam; app store ile edinebileceğiniz bu uygulamada fotoğraflarınızı telefonunuzdan kolayca editleyebilir,kaliteli efektleri ile profosyonel bir dokunuş katabilirsiniz,
  • Picsart; fotoğraf editlemekten ziyade ‘bokeh’ denilen ışık yansımaları için kullanabileceğiniz bir program.

DSC_0029 (2)

İşte benim fotoğraf editleme aşamalarım bu şekilde. Umarım merak edenlerin meraklarını giderebilmişimdir ve faydalı bir yazı olmuştur. Sizin kullandığınız farklı bir fotoğraf editleme programı varsa benimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

 

 

 
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.