MAKYAJ FIRÇALARI VE İŞLEVLERİ

DSC_0028 (2)

Merhabalar canlar,bugün kafalarda devamlı soru işareti yaratan bir konuyla sizlerleyim. Makyaj fırçaları gerçekten gerekli mi,hangi fırça ne işe yarar, fırçaların kılları,biçimleri neden farklı gibi bir sürü soruya cevap bulabileceğiniz bir yazı sizleri bekliyor.Hadi hemen başlayalım;

Bunlar elimde bulunan bazı fırçaların satış isimleri;

DSC_0025 (2)Öncelikle 15-20 tane ayrı ayrı fırçaya sahip olmak zorunda değilsiniz. Likit cilt ürünlerinizi,makyaj bazı,bb krem,fondoten gibi ellerinizle uygulayabilirsiniz.Bu çok daha doğal bir sonuç elde etmenizi sağlar. Peki öyleyse makyaj fırçaları ne için var? Genel olarak ellerini kullanmak istemeyenler için ya da kullanılan kozmetik ürününden daha yüksek performans elde etmek için çeşitli fırçalar tercih edilebilir. Bana göre özellikle göz makyajları için çeşitli yapıdaki ve farklılıktaki fırçalar çok daha önemli. Çünkü farların iyi karışması daha profosyonel ve güzel bir görünüm elde etmenizi dağlar. Onun dışında 1 tane sık kıllı bir fondoten fırçanızın olması yüksek kapatıcılık istediğiniz özel günlerde oldukça işinize yarayacaktır. Dediğim gibi ellerinizle de uygulayabilirsiniz ama bu biraz kapatıcılıktan ödün vermenize neden olabilir. 1 adet pudra fırçası alırsanız allık uygulamak için de kullanabilirsiniz.Şimdi dilerseniz bu fırçaların çeşitlerine ve işlevlerine göz atalım, zaten siz hangilerinin ihtiyacınıza yönelik hangilerinin ‘olmasa da olur’ kategorisinde olacağına karar vereceksiniz;

DSC_0026 (4)

 1. Detay Fonfoten Fırçası: Kedi dili dediğimiz formdaki bu fırça ile büyük fırçaların erişemediği ayrıntılara, göz,burun ve dudak çevrenize fondoten uygulayabilirsiniz. Ayrıca elmacık kemiklerinizin altına,burnunuza kontür uygulayabilir,başka bir fırça ile dağıtabilirsiniz. Aynı zamanda göz altı kapatıcınızı da bu fırça ile uygulayabilirsiniz.
 2. Kedi Dili Fondoten Fırçası: Bu fırça ile tüm yüzünüze fondoten uygulayabilirsiniz. Birçok makyaj artistinin tercihi olan bu fırça elinizde var ise yukarda bahsettiğim fırçaya ihtiyacınız yok. Çünkü bu fırça da tıpkı detay fondoten fırçası gibi küçük alanlara girebiliyor. Yukarıda bahsettiğim tüm işlemleri bu fırçayla da yapabilirsiniz. Uygularken süpürme hareketlerle değil küçük küçük hareketlerle,aşağıdan yukarı bastır çek hareketlerle uygulamayı yapın. Likit ürünleri orta kapatıcılıkta uygular,dikkat edilmesi gereken fırça izlerinin kalmamış olması. Bunun için ıslak bir süngerle yada ellerinizle ten makyajınızın üzerinden geçebilirsiniz.
 3. Kontür Ve Sabitleme Fırçası: Elmacık kemiklerinin altına uyguladığınız kontür çizgisini bu fırça ile yumuşatıp dağıtabilirsiniz. Ayrıca göz altı kapatıcınızı sabitleyebilirsiniz. Özellikle kuru ciltliyseniz ve tüm yüzünüzü pudrayla sabitlemek yerine sadece göz altlarınızı sabitlemek istiyorsanız edinmeniz gereken çok işlevsel bir fırça. Tüm bunların yanında göz kapağınıza ten renklerinde farları uygulamak,sabitlemek için de kullanabilirsiniz.
 4. Tok Kıllı Fondoten Fırçası: Tüm likit ürünlerinizi full kapatıcı uygulamanızı sağlar. Özel gün makyajlarında kusursuz bir ten yaratmak için elinizde bulunması gereken fırçalardan. Tek bir ten ürünü fırçası almak istiyorsanız Expert Face Brush ya da Buffing Brush’ı öneririm. Bu fırça ile kontür de yapabilirsiniz fakat keskin bir hat şeklinde uygulamak yerine daha geniş bir alana uygulama yapacaktır. Ayrıca likit allık,krem allık gibi ürünlerinizi de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bilmeyenler için tok ve sık kıllı fırçalar daha yoğun kapatıcılık sağlarken boşluklu ve yumuşak kıllı fırçalar kullandığınız ten ürünlerini çok daha doğal ve kapatıcılığını azaltarak uygular.
 5. Allık Ve Pudra Fırçası: Benim en sık kullandığım fırçam diyebilirim. Yağlı bir cilde sahipseniz tüm yüzünüzü pudra ile sabitlerken çok güzel iş görüyor. Pudraların içinden çıkan süngerler ile yüzünüzü sabitlemek katman katman makyaj yapmışsınız gibi bir görüntüye sebep olabilir. Un gibi bir uygulama yapmak yerine bu tarz yumuşak kıllı fırçalarla makyajınızı sabitlerseniz daha pürüzsüz ve doğal bir sonuç alırsınız.Ayrıca tabii ki tüm allıklarınızı tam elmacık kemiklerinize uygun bir uygulama sağlıyor. Ben bazen toz aydınlatıcımı da tüm yanağıma bu fırçayla uyguluyorum.
 6. Aydınlatıcı Fırçası: Yelpaze yada fan fırça olarak bilinen bu fırça yeni yeni popüler olmaya başladı. Bana göre olmasa da olur dediğim fırçalardan. Aydınlatıcıyı tam elmacık kemiklerinizi üzerine uyguluyor ve geniş bir alana taşırmıyor. Eğer aydınlatıcıyı tam C şeklinde elmacık kemiklerinize uygulamakta zorlanıyorsanız bu fırçayı alabilirsiniz.
 7. Tok Kıllı Far Fırçası: Simli veya koyu renkli farları süpürme hareketlerle uygulamak tüm ten makyajınızı mahvedebilir. Onun yerine bu tarz sert ve tok kıllı bir far fırçasıyla basır-çek hareketlerle göz kapağınıza uygulama yapabilirsiniz. Rengini tam almak istediğiniz farlar için de aynı şey geçerli,bastır-çek hareketlerle göz kapaklarınıza farı oturtmak için ideal bir fırça.Bu tarz fırçalar ile karıştırma veya farların rengini yumuşatma işlemleri yapılmaz,göz kapağınızı tahriş edebilir.
 8. Far Karıştırma Fırçası: Geniş uçlu,kılları sık olmayan ve yumuşak bu fırça ile yapabilecekleriniz oldukça çeşitli. Göz altı kapatıcınızı dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz,göz altlarınızı,göz kapağınızı pudra ile sabitleyebilirsiniz,tüm göz kapağınıza saniyeler içinde baz olan açık renkleri uygulayabilirsiniz,katlanma bölgesine uyguladığınız farı güzelce karıştırabilirsiniz,kaş altlarınızı aydınlatabilir hatta elmacık kemikleri,burun üstü,göz pınarları,dudak üstü gibi küçük alanla da aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.Bitmiş göz makyajınızın çevresini son olarak bu fırça ile karıştırıp daha temiz bir görüntü sağlayabilirsiniz. Tek kelimeyle bu fırçayı düşünmeden alın derim. Çok ama çok işlevsel bir fırça.
 9. Detay Far Fırçası: Yine favori fırçalarımdan,kendisi minik işlevi büyük bir fırça. Bu fırça ile göz altlarınıza incecik far uygulayabilirsiniz,likit mat rujlarınızı uygulayabilirsiniz,farlar ile dumanlı bir eyeliner çekebilirsiniz,göz pınarlarınız ve altına simli,parlak farları uygulayabilirsiniz,burun kontürü yapabilirsiniz.. Yani çok işlevsel fırçalardan biri.
 10. Katlanma Bölgesi Far Fırçası: Eğer farları taşırmadan tam katlanma bölgenize uygulamak istiyorsanız bu fırça biçilmiş kaftan. Göz kapaklarınızı daha geniş,daha çekik göstermek için uç kısımlarına koyu renk farlar uygulayabilir ve en önemlisi bunu doğal bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca göz pınarlarına aydınlık renkler uygulamak ve sert renkleri karıştırarak yumuşatmak için de ideal.
 11. Kedi Dili Far Fırçası: Çok uygun fiyatlı,ilk göz bebeklerimden biri olan Eklips’in bu far fırçası çok ama çok güzel. Ben bu fırça ile tüm göz kapağıma kemik rengi farlarımı uyguluyorum,makyajım bitince son olarak tüm makyajımı karıştırıyorum,burun kontürü kapıyorum,hatta aydınlatıcı uyguluyorum.

Şimdi de diğer fırçaları tanıyalım;

DSC_0003 (3)

 1. Kaş Tarağı: Bu tarz bir fırçayı satın almanıza gerek yok bitmiş bir rimelinizin fırçasını yıkayarak kullanabilirsiniz. Bu fırça ile kaşlarınızı tarayabilir ve kirpiklerinizi rimellemeden önce güzelce tarayarak pudralı ürünlerden arındırabilirsiniz. Bu şekilde rimel için pürüzsüz bir kirpik zemini hazırlamış olursunuz.
 2. Kaş Ve Kirpik Tarağı: Aldığım bir setin içinden çıkmıştı,özellikle satın almadım,yukarıda ki işlemlerin aynısını bu tarz bir fırça ile de yapabilirsiniz.
 3. Kaş Fırçası: Böyle sık kıllı ve tutuşu yüksek bir rimel fırçanızı kaşlarınızı boyadıktan sonra iyice tarayarak doğallaştırmak için kullanabilirsiniz.
 4. Alt Kirpik Fırçası: Alt kirpik dibime far uygulamak için kullandığım bir fırça. Ama çoğu zaman birçok amaç için de kullanıyorum, kaşlarımı doldurmak gibi.
 5. Eyeliner Fırçası: Elimdeki tek jel eyeliner olan Maybelline eyeliner’ın içinden çıkan fırça. Alışana kadar zor geliyor ama şuan elim bayağı alıştığı için eyeliner uygulamak için sevdiğim fırçalardan biri.
 6. Açılı Kaş Ve Eyeliner Fırçası: Bu fırça ile kaş doldurmak çok kolay oluyor,nadiren eyeliner sürdüğüm de oluyor. Açılı olması kaş doldururken büyük kolaylık sağlıyor.
 7. Tombul Pudra Fırçası: Kesinlikle almanızı önerdiğim çok işlevsel,inanılmaz uygun fiyatlı pofidik bir fırça. Gün içinde parlama yapan cildinizi pudralamak için,allık tazelemek için,hatta zorda kalırsanız aydınlatıcı bile uygulanacak tam makyaj çantasına atmalık kurtarıcı bir fırça.
 8. Allık Fırçası: Yine uygun fiyatlı makyaj çantasına atmalık minnoş bir allık fırçası. Kocaman fırçaları çantaya atmak yerine bu tarz küçük,pratik fırçaları tercih ediyorum.
 9. Kedi Dili Far Fırçası: Bu son 3’lü makyaj çantası için çok uygun fırçalar. Gün içinde farınızı yoğunlaştırmak, tazelemek isterseniz bunun gibi minik bir fırça edinebilirsiniz.

İşte benim tüm fırçalarım ve kullanılışları bu şekilde. Umarım aklınızda ki karışıklığa ve soru işaretlerine yardımcı olmuştur bu yazı. Ben fırçalarımı genelde Real Techniques fırça çantasında saklıyorum,bu şekilde tozlanmıyor ve bir sonraki kullanım için fırçalarım temiz kalmış oluyor;

DSC_0035

Seyehate giderken de korunaklı bir şekilde fırçalarımı taşıyabiliyorum ve formları bozulmamış oluyor;

DSC_0036 (2)

Fırçalar için son olarak eklemek istediğim şey ise temizliklerine çok ama çok dikkat etmeniz gerektiği. Çünkü çabucak bakteri üretebilirler ve uçuğunuz,sivilceniz var ise diğer kullanımda bunu tüm yüzünüze yayabilirler. Fırçalarınızı kimseyle paylaşmayın ve başkalarının fırçasını asla kullanmayın. Fırçalarınızı nasıl dezenfekte edeceğinizi ve yıpratmadan nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız Şu yazımdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim fırça setlerinin ayrıca incelemeleri ve fiyatları için linklere tıklayabilirsiniz;

Core Collection Fırça Seti

Travel Essential Fırça Seti

Expert Face Brush

Hangi fırça hangi sete dahil,yukarıda ki linklerden okuyabilirsiniz. Ayrıca çok uygun fiyatlı bir sürü fırçamı tanıttığım yazımı okumak isterseniz Tık

Yine bir sorunuz olur ise bana yorum olarak bırakın lütfen,şimdilik hoşçakalıııın!
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

 1. bir kez daha emin oldum ki bu işi hakkıyla yapan en güzel bloggerlardan birisin kuzum. Buram buram emek ve bilgi kokuyor yazıların,hakettiklerini en kısa sürede alırsın inşallah,sen yazı yazarsın da okumamak mümkün mü hiç..

  • ayyy çok mutlu oldumm,çok teşekkür ederimm,emeklerimin karşılığı sizlerin güzel yorumları işte 🙂

 2. ayy tam da ihtiyacım olan yazıı,sizin yazdıklarınıza gönül rahatlığıyla güveniyorum ve önerdiklerinizi hemen alıyorum yaa süpersiniz! kurabiye tarifi verecektiniz hatırlatayım dedim 🙂

  • çok teşekkür ederim güveniniz içinn ne mutlu bana 🙂 kurabiye,pizza ve pankek tarifi yazacağım bu hafta beklemede kalınn 🙂

 3. fırçalara ihtiyaç yok demişsiniz ama tüm fırça setlerini almışsınız yani ironi değil mi bu ?

  • merhaba,ben onu henüz öğrenci olanlar ya da fırçalara bütçe ayıramayanlar için söyledim, ben sevdiğim için hepsini aldım, sevgilerle

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.