Mutlu Evliliğin Sırrı Nedir?

Yıllardır süregelmiş, en çok sohbet konusu olan, uzun yıllar evli kalmış çiftlere yöneltilen o soru.. ‘Mutlu evliliğin sırrı nedir?’ Sahi nedir yıllar boyu tek bir adam ile, tek bir kadın ile usanmadan, sıkılmadan aynı yastığa baş koymanın sırrı? Zorlukları birlikte göğüslemenin ve 2 ayrı hayatı ‘bir’ yapmanın sırrı? Henüz 2 yıldır evli bir kadın olarak belki de söyleyeceklerimi çok ciddiye almayacaksınız, ‘oo sen bir 10 yıl geçir de gör!’ diyenleriniz de olacak.. Ama eşimle uzun yıllar, neredeyse 5 yıldan fazla bir flört sürecimiz oldu, ve objektif değerlendirmem gerekirse birbirimize olan saygı ve sevgimizi hiç yitirmedik. Evlendiğimizde de flört hali devam etti, ediyor.. Sorun yaşamadık mı? Bir sürü sorun yaşadık.. Düşündüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim..

‘Neydi bizi bir arada tutan, hala umut edip mutluluk aramamızı sağlayan, bizi bir yapan şeyler?’

Yazıma ilk olarak ‘ortak hobiler’ konusundan bodoslama bir giriş yapmak istiyorum.. Hayata aynı çerçeveden bakmak şart değil elbet, farklı beğeniler, farklı istekler de olabilir.. Bambaşka 2 insan, elma ile armut ta pek tabii mutlu olabilir.. Ama biz eşimde elma ile armut değiliz.. Çok klişe ama ‘bir elmanın 2 yarısı gibiyiz’.. Olaylara tepki verişimiz, ses tonumuz, mutluluğumuz, hüznümüz, sevinmemiz bile aynı! Aynı şeyleri izlemekten, dinlemekten, oynamaktan, okumaktan zevk alıyoruz.. Akıllarda tek bir soru;

‘E çok sıkıcı değil mi bu? İnsan 1 ayda bıkar!’

Burada cevabım ise biraz keskin olacak, ‘Allah aşkına aşık olarak evlenin, aşık olmadıkça o imzayı asla atmayın’ Ben aşk evliliklerinin gücüne çok inanıyorum. Aşık olup, ölüp biten ve ayrılan çiftler de yok mu? Var tabii.. Ama en azından aşık olarak evlenmenin nasıl birşey olduğunu tatmış oluyorlar.. Aşık insan sıkılmıyor bir şekilde, bilmiyorum çok farklı bir duygu bu.. Her gün onun aynı tepkilerini, aynı hareketlerini görmekten sıkılmıyorsunuz işte, aşıksınız.. O yüzden aynı duyguları, aynı hobileri paylaşmak, birlikte çokça zaman geçirmek asla sıkıcı gelmiyor..

Evet 2 Ayrı Hayatı Birleştirdiniz Evet, Ama Siz Hala 2 Ayrı Bireysiniz..

En, en önemli ve bence bizim evliliğimizin, ilişkimizin sırrı olarak gördüğüm konu kendimize özel alanlarımızın hala saklı bulunması.. Bunu asla bir şeyler saklamak, gizli gizli yapmak olarak algılamayın. Anlatmak istediğim şey;

  • O istediğinde erkek arkadaşları ile dışarı çıkabilir, tatile gidebilir, farklı insanlarla farklı hobiler paylaşmak isteyebilir, benimle evli diye her ama her şeyi benimle yapmak zorunda değil,kendine ait özel bir alanı olmalı kişinin, anlatmak istediklerini anlatabilirken konuşmak istemediklerini ağzından zorla almak için üstüne gitmemeli.. Güveniyorsan hesap sormamalı.. Güvenmiyorsan zaten o adamla / kadınla ne işin var?
  • Bir kadın olarak benimde özel alanlarım var, kendi irademle karar verebilme özgürlüğümü bana bırakmalı, bu saygıyı hak ediyor her kadın.. Bende dilediğim zaman dışarı çıkabilmeli, kendimle, arkadaşlarımla zaman geçirmeli ve aklımın bir köşesinde kendimi hesap vermeliyim düşüncesi ile boğmamalıyım..
  • Evlilik kelepçe değildir, özgürlüğün kısıtlanması değildir.. Ama burada önemli olan nokta değer yargılarınız, evliliğinizin sadakatine leke sürmeyecek olmanız, tabiri caiz ise ‘herkes sınırını ve haddini bilecek’ 😀

Sadece ‘Ona’ Değil, Kendinize de Güvenin..

Kendine güvenen kadın ve erkekler kıskançlık duygusundan arınmış, kendini başkaları ile yarış içine girmiş bir konumda asla bulmazlar.. Kendinize güvenin.. Bir başka erkek sizden daha yakışıklı,çekici, yetenekli olabilir, bir başka kadın fiziksel olarak ideal özelliklerde, muhteşem bir işte çalışıyor olabilir.. Ama söylesenize bir başka kadın ‘Sıla’ bir başka erkek ‘ Buğra’ olabilir mi? Hayır! Siz biriciksiniz.. Kimse siz olamaz, sizde kimse olmaya çalışmayın..

Deveyi Pire Yapangiller

Evlilik pembiş bulutların üzerinde uçmak, sürekli aşk yaşamak değil elbet.. Çok minik, çooook büyük sorunlar ard arda gelebilir. Karşınızdaki insanla sorunları çözmeye çalışmak zor olduğu gibi 3. şahıslar da aranızda sorun yaratmaya çalışabilir.. Bu durumda 3.şahısları ‘pire’ gibi değersiz görmeli, ilişkinize, o aşık olduğunuz duygularınıza sahip çıkmalı birbirinize daha sıkı sarılmalısınız..

Daha fazla Sohbetli, muhabbetli, anılı yazı okumak isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz 🙂

Yeni yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için aktif şekilde kullandığım instagram ve Facebook sayfalarımı takip edebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalııın!
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.