PARFÜM NOTASI NEDİR? PARFÜM KOLEKSİYONUM/ PART 2

Merhaba bugün sizlere parfüm alırken çok işinize yarayacak parfüm notalarından bahsedeceğim. Sıklıkla duyduğumuz; parfümlerin üst,orta ve alt notaları nedir,ne işe yarar?

Parfümlerin üst notası sıkıldığı anda bize keskin gelen ve genelde ilk sıkışımızda beğenmediğimiz o çiğ kokudur. Çoğu zaman çiğ kokmasa da olduğundan daha keskin,daha alkollü, yada daha baş ağrıtıcı olabilir. Sıklıkla yapılan yanlışlardan biri parfümlerin sadece üst notalarına bakarak parfüme şans vermeden elemek,ya da yoğunluğunu iyi bularak parfümü satın almaktır. Kısacası parfümün üst notası ilk sıkıldığı an burnumuza gelen kokusudur.

Parfümlerin orta notası ise o parfümü alıp almayacağınızı belirleyen temel kokudur. Bu koku tene sıkıldıktan 1 saat içinde kendini belli eder ve parfümün asıl kokusudur. Bu yüzden parfüm alırken en az 1-2 saat o parfümle zaman geçirmek önemlidir. Teninizde oluşan koku parfümün orta notasıdır ve gerçek kokusur.

Ve son olarak parfümün alt notası sıkıldıktan sonra teninizde yada kıyafetinizde kalan ertesi gün veya günün akşamında kalan kokudur. Genelde sıktığınız parfüm günün akşamında burnunuza daha farklı gelir. Bunun sebebi artık parfümünüzün alt notalarını sergiliyor olmasıdır. Parfümlerin alt notaları kalıcıklarını belirleyen temel nedenlerden de biridir.

Bu kısa bilgileri aktardıktan sonra parfüm koleksiyonumun 2. yazısı ile devam etmek istiyorum;

DSC_0243

Bu kokuyu ilk kez bana annem hediye etmişti. Ve o zamanlar liseye yeni başlamıştım. Kendisi ilk parfümüm ve anneminde hediye etmesiyle benim için oldukça özel bir yere sahip oldu.. O günden bugüne lise bitti, üniversite bitti ve hala bu parfümü bittikçe alır oldum. Sanırım eski günleri hatırlamanın en güzel yolu o günlere ait bir kokuyu anımsamak. 🙂 Gelelim bu nostaljik parfümün nasıl koktuğuna;

Bence bu koku her tene,her yaşa yakışır cinsten joker bir koku. Sanırım bu parfümün 3 ayrı çeşiti var. Bendeki kırmızı gül yapraklarıyla dolu kutuda ki ‘Romance’ kokusu. Yazın kullanmak çok daha hoş olur diye düşünüyorum. Kalıcılığı ortadan yükseğe doğru değişiyor. Parfümün kokusunu ise tek kelimeyle tarif edebilirim sanırım ‘çiçek’. Evet buram buram çiçek kokuyor. Ne bir odunsu, ne de şekerli kokusu var. Sert bir koku olmamasına karşın olgun tenlerde daha kadınsı durduğunu söyleyebilirim. Eğer annenize yada kendinize güzel bir parfüm almak istiyorsanız bu kokuyu öneririm. Ben bu parfümü spreyi ve parfümü ile beraber 30 tl gibi bir fiyata almıştım. Genelde paket halinde satılıyor ve çoğu zaman da indirime giriyor. Okuduğunuz için teşekkürler,hoşçakalın!
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. […] Parfümlerin üst,orta ve alt notalarını anlattığım yazım için linke tıklayabilirsiniz. ( parfüm notaları ) Kalıcılığı ise efsane. Öyle ki 1 hafta sonra giydiğim kıyafetimde dahi kokusunu […]

  2. […] hakkında bilgi edinin. Parfüm notalarını anlattığım yazım için linke tıklayabilirsiniz.( Parfüm Notaları)  İçeriklerine dikkat edin ve içinde sizi rahatsız eden yada sevdiğiniz kokuları saptayın. […]

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.