Regl Dönemini Daha Rahat Geçirmek İçin Öneriler / Adet Sancılarına Bitkisel Çözümler

Merhaba güzel ailem! Bugün biz kadınlar için bazen hayatımızın 1-2 gününü kabusa çeviren ‘regl’ dönemlerini nasıl daha rahat atlatabiliriz,stres kontrolünü nasıl sağlarız bunlardan bahsetmek istiyorum. Genetik olarak özel dönemlerini ÇOK fazla stresli ve ağrılı geçiren biriyim. Öyle ki bazen acile gidip ağrı kesici iğne bile oluyordum. Fakat anlık rahatlama sağlasa da bu gibi durumlarda ağrı kesici kullanımı adet düzensizliğine kadar giden olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Son 1 yıldır acile gitmek yerine kendimce doğal rahatlama yolları denemeye başladım. İşte benim araştırıp,deneyip memnun kaldığım o yöntemler;

Melisa Çayı

papatyaski.com

Regl dönemlerinde kan basıncı artar,stres,huzursuzluk ve depresif hal ile beraber kaslarımız kasılır ve tüm bedenimizde hissedebileceğimiz şiddetli ağrılar baş gösterir. Melisa bitkisi doğal bir antidepresandır. İlk olarak regl döneminde oluşan stres ve huzursuzluğunuzu alır,diğer etkisi ise kasılan kaslarınızı yumuşatarak ağrınızın azalmasına yardımcı olur. Bu çayı özellikle regl dönemlerinde uyumadan önce içerseniz uykuya dalmanıza da yardımcı olacaktır.

Ilık Bir Duş Ve Sıcak Su Torbası

Çok sıcak olmayan ılık bir duş yine kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır. Regl döneminde aslında bize en büyük ağrıyı veren şey kanamanın gerçekleşememesidir. Ilık duş kasları gevşeteceğinden kanama daha kolay gerçekleşecek ve ağrınız 1-2 saate hafifleyecektir. Duş sonrası ayaklara sıcak su torbası koyarak bu etkiyi güçlendrebilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken nokta kasıklarınıza ve kalbinize yakın çok fazla sıcak olan su torbalarını koymamanız. Nefes almakta güçlük çekilen bir dönem olduğundan bu durumu daha da zorlaştırmak istemeyiz değil mi?:)

Aromatik Yağlarla Masaj

DSC_0044

Eğer ilaç kullanmaya uygun bir bünyeniz yok ise diğer deneyeceğiniz yol rahatlatıcı yağlar ile bel ve kasık bölgenize masaj yapmak. Bunun için özellikle lavanta ve elma yağını öneriyorum. Lavanta yağı uyku sorununa bile iyi geliyor. Lavanta bitkisi kokusu ile stres azaltıcı,ağrı giderici ve dinginlik vericidir. Bir miktar lavanta yağını bel bölgenize uygulayın ve pamuklu bir atlet giyerek uyumaya çalışın. Uyandığınızda ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. Elma yağı ise uygulanan bölgedeki kasları gevşetir ve yumuşatır. Hatta boğaz ağrısı,öksürük gibi durumlarda da boynunuza bir miktar elma yağı uygulayarak o bölgeyi yumuşatabilirsiniz.

Havlu Çoraplar ve Sıcak Tutacak Kıyafetler

DSC_0005 (9)

Son olarak ayaklarınızı sıcak tutmayı sakın unutmayın. Regl sancılarını en fazla tetikleyen ve artıran şey soğuktur. Eğer mecburen dışarı çıkacaksanız içinize tayt ve ayaklarınıza 2 kat çorap giymeyi unutmayın. Regl döneminde yüksek ateş ve terleme görülebilir,bunun sebebi kan basıncının yükselmesidir. Siz buna aldanmayın ve kendinizi sıcak tutmayı ihmal etmeyin. Kaderimizse çekeriz hanımlar yapacak birşey yok,ancak bu dönemleri daha az hasarla atlatmak için bu önerileri uygulayabilirsiniz:)

Not: Yukarıda bahsettiklerim tamamen kişisel ve benim bünyemde işe yarayan yöntemlerdir.Önerilerimi uygulamadan önce alerjik reaksiyon,negatif bir etki görüp görmediğinizi gözlemleyerek uygulayın lütfen,kimsenin olumsuz yönde etkilenmesini istemem:)

 
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.