Soğuk Cuma,Sıcak Yuvam

DSC_0060

Yeni bir kitaba başlamayalı ne uzun zaman olmuş! Bu heyecanı yaşamayı özlemişim..Kitaplarımın ilk sayfalarında yeni bir dostu tanıyormuş gibi nazik davranırım. Onu anlamaya,söylediği her cümleyi özümsemeye çabalarım. Her kitabın bir kişiliği vardır. Benliğimdeki kütüphanemde ağırlarım önce onu.. Yerini belirler ve özenle yerleştiririm. İşte yeni başladığım bir kitaba böyle davranırım ben,dostum gibi..

DSC_0063

Benim hiç dostum olmadı..Sırtımı güvenle yaslayabileceğim,gün gelip canımı acıtmayacak biriyle hiç tanışmadım.. Bu yüzden en iyi arkadaşlarım kitaplarım oldu..Kitaplarımla çay,kahve içmem bu yüzden işte. Bir dost edasıyla ağırlarım kitaplarımı,onlara zaman ayırırım.. Sonra bırakırım kendimi her kitapta başka bir hikayeye,başka bir dünyaya.. Kışın evde kitap okumaktan daha güzeli yok bence. Sanırım tam bir ev kuşuyum,kitap kurduyum. Belki de bu yüzden hiç dostum olmadı,ne dersiniz? 😀

DSC_0061

2016 yılından en büyük beklentim hep daha fazla öğrenmek,daha fazla fikir sahibi olmak.. Tahammül edemediğim tek insan tipi boş bir teneke gibi çokça ses çıkarandır. Bende hayatımı bomboş yaşamaktansa olabildiğince öğrenmeye çalışıyorum.

Maeve Binchy ile ilk kez Aşk Mutfakda Pişer adlı romanıyla tanışmıştım. Tara Road yani Yalnız Kadınlar Sokağı ise şu sıralar yeni dostum. Yazarın kişilik analizleri ve vurucu cümleleri ile yaşanan duyguları derinden hissediyorsunuz. Kitabın baş kahramanı olan Ria mutlu bir kadınken nasıl hüsrana uğrayıp yalnızlık ile boğuşuyor,içsel çöküntüleri,bunalımları,yeni arayışları ile ilerleyen romanın dili ise oldukça akıcı. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz.

2005 yılında bu romanın filmini izlemiştim. Filmden aldığımdan daha fazla tadı bu romanın sayfalarında aldım..Ria ve arkadaşı kurtuluş yolu olarak çareyi birbirlerinin şehirlerine yerleşmekte buluyorlar. Ria önceleri mutlu evliliği olan bir kadınken eşi tarafından aldatılmasıyla yalnızlığı başlıyor. Bu gururlu kadının peşini sorunlar bırakmıyor. Her 2 kadında birbirlerinin evlerine yerleşiyor,birbirlerinin hayatlarına,acılarına dahil oluyor. Kader onlar için nasıl ilerleyecek, tekrar mutluluğu yakalayabilecekler mi? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası kitapta 🙂

 

 
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

  1. Sılacım harika bir fikrim var, dostu olmayanlar kulubü kuralım mıı ? 😀 İlk üyeleri de biz oluruz 😀

    • yaa süpermiş 😀 yaş 25 hiç dostum olmadı sorun bende mi acaba 😀

  2. Yok dostum yalnız değilsin ! 😀 Biz bireyselciyiz öyle bakalım olaya canısı 😀

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.