SORU-CEVAP YAZISI / 2.BÖLÜM

Merhabaa güzel ailem, dün yazdığım soru cevap yazısı daha çok güzellik ve moda ile ilgiliydi. O yazımı Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bugün ise blogum,temam,fotoğraflarımı nasıl çekip düzenlediğim ve sizlerin sorduğu diğer sorulara cevap vermeye çalışacağım. O zaman hemen başlayalım ^^

Blog açmaya nasıl karar verdin?

Lise yıllarımdan bu zamana dek sıkı bir blog takipçisiyim. Hem yerli hem de yabancı birçok blog okuyorum. Her gün girdiğim hatta ‘stalkladığım’ bir sürü blog var 😀 İçimden hep ‘bir gün benimde blogum olacak’ der dururdum. İnanın en büyük hayallerimden biriydi blog yazmak. Bu hayalimi bilen nişanlım ve kardeşi bana çok destek oldular, onların yardımı ve desteği ile blogumu açtım bende, işte şimdi buradayım 🙂

blog_yazmak-2

Çevrendekiler blog yazmana, fotoğraf yüklemene ne tepki verdiler?

Çevremden, özellikle ailemden bu konuda güzel tepkiler aldım. Beni desteklediler. İlk zamanlar kişisel fotoğraflarımı yükleyip yüklememek konusunda kararsız kalsam da ‘güzellik’ ağırlıklı yazılar yazdığım için yüzümü kullanmak durumundaydım. Babam ilk başlarda bir hayli endişeliydi, ama şimdi oturup makyaj fotoğraflarımı birlikte seçiyoruz, duruma oldukça adapte oldu.

google

Google reklamlarını nasıl aldın?

Açıkcası bu konularda çok bilgili biri değildim,evet blog yazmak istiyordum ama neyi nasıl yapacağımı kestirmek oldukça zordu. Şanslıyım ki nişanlımın kardeşi harika bir web tasarımcısıydı. Her soruma bıkmadan usanmadan cevaplar verdi ve artık blog konusunda bende oldukça bilgi sahibi oldum. Söylediğine göre Google reklamlarını 1 veya 2 yıldan önce almak zormuş. Nasıl olduğunu anlamadık ama 2 hafta içinde hesabım onaylandı ve Google reklamlarını siteme yerleştirdik. Yani öncelikle hesabınız ile Google ‘a başvurmanız ve onaylanmasını beklemeniz gerekiyor.

dsc_0091-3

Google nasıl hesapları onaylayıp reklam veriyor?

Aslında reklamı veren Google değil, çeşitli markalar. Karıştırmadan en basit haliyle anlatmaya çalışacağım. Eğer yazılarınız, fotoğraflarınız, konularınız özgün ise yani siz ‘özgün’ içerikler yaratıyorsanız 1-2 hafta içinde Google sizi tanıyacak ve hesabınızı onaylayacaktır. Umarım anlatabilmişimdir.

dsc_0061

Blogdan para kazanıyor musun? Ne kadar kazanıyorsun?

En fazla aldığım sorulardan biri de buydu. Evet aylık olarak (her ayın 21 inde) maaş gibi ödenek alıyorum. Ne kadar kazanacağınız tamamen ziyaretçi sayınızla, o ay sıkı çalışıp iyi içerikler üretmenizle ve doğru reklamların sayfanızda çıkmasıyla doğru orantılı. Paranızı ‘adsense’ hesabınıza yatırıyorlar. Her ay aldığım ödenek değişiyor, 1 ay 300 diğer ay 600 bile alabilirsiniz. Yakın arkdadaşlarım bu iş ile ev geçindiriyorlar (2 bin tl üzeri) ödenek alıyorlar örneğin.

DSC_0019 (4)

Blogdan ne zaman para kazanabilirim?

Yine bahsettiğim web tasarımcısı olan sevdiceğin kardeşinin dediğine göre 2-3 yıl geçmeden blogdan para kazanmak zormuş. (sevdiceğin kardeşinin bir sürü blogu var,bir sürü kişiye de blog için koçluk yapıyor,yani tecrübeli biri)

Ama bu tamamen sizin azminize bağlı. Ben 10. ayın sonunda para kazanmaya başladım örneğin. Bunu nasıl yaptın derseniz ‘her gün’ en az 2 özgün konu yazdım. İçi boş, anlamsız, özenilmemiş konular değil ama, yoksa bir anlamı yok. İçeriği ile, farklılığı ile,görselleri ile her gün 2-3 yeni konu yazmak ile işe başlayabilirsiniz. Haftada en az 20 konuya tamamlamaya çalışıyorum şu sıralar.

dsc_0036

Blogunu para kazanmak için mi yazıyorsun?

İlk başladığımda bu işten para kazanılacağından bile bir haberdim. Ben sadece içimdeki yazma aşkını durduramıyordum ve tıpkı bir günlük gibi her gün blogumu güncellemek aşkıyla yanıp tutuşuyordum. Google hesabım onaylanınca gerçekten para kazanacağımı anladım. İlk paramı kazandığımda harcarken içimi tuhaf bir duygu kaplamştı 😀

Kısacası hayır, blogumu asla para kazanmak için yazmıyorum,burayı çok seviyorum, ama kazanmak ta hoşuma gidiyor.( kimin gitmez ki..) Bu iş para kazanmak için ne kadar süre yapılır bilmiyorum, sevmek çok önemli, her gün bu bilgisayarın başına oturup yazı yazarken heyecanlanıyorsam, yazdıktan sonra içimi bir mutluluk kaplıyorsa, varsın para kazanılmasın, bura beni mutlu ediyor.

DSC_0002

Hiç sıkılıp bırakmayı düşündün mü?

Bunu da birkaç blogger arkadaşım sormuştu. Haftada 20 ye yakın konu yazmak seni sıkmıyor mu, her gün nasıl bu kadar aktif olabiliyorsun? Ben haftada 1 veya 2 konuyu zor yazabiliyorum sen nasıl yetiştiriyorsun?

Çok klişe olacak ama hiç sıkılmıyorum. Bazen canımın yazmak istemediği zamanlar oluyor evet. Blogumu konusuz bırakmamak için enerjimin olduğu günlerde fazladan yazılar yazıyorum, onları yayınlıyorum. Ayrıca görsel depom var, yani şuan bile 50 den fazla konu için biiir sürü görselim hazır. Eğer hastalanır veya bir yere gitmek zorunda kalırsam, vakit bulamazsam diye zor günler için çekip editleyip hazırlamıştım 😀 (evet evet fazla evhamlıyım blog konusunda 😀 )

DSC_0047 (7)

Görsellerini nasıl çekiyorsun?

En can alıcı soruya geldik, en fazla soru aldığım konulardan biri de bu. Fotoğraf makinam Nikon d3200, önerir miyim? Hem evet, hem hayır. Şimdiki aklım olsa Canon alırdım. Başlangıç için harika bir makina, ama zamanla siz fotoğraf çekmeye iyice alıştıkça size yetmediğini fark ediyorsunuz. Ama şuanlık işimi görüyor.

Görsellerimi genelde yapay ışık kullanmadan, gün ışığında çekmeye çalışıyorum. Özellikle sabah 6-9 arası fotoğraf çekmek için en güzel vakitler. Ürün görsellerimi düz beyaz zeminde çekiyorum, çiçekler ile renklendirmeye çalışıyorum. Önemli olan şey odağın tanıtım yapacağınız üründe olması. Fazlaca süslemek te iyi değil bence, çünkü o zaman ürüne yeteri kadar ilgi çekemiyorsunuz.

uygun_fiyatli_parfumler

Görsellerini nasıl editliyorsun?

Bu da çok sorulan bir soruydu. Ben photosop kullanıyorum. Ama genelde görsellerimin boyutunu küçültmek ve aydınlatmak haricinde başka bir özelliğinden yararlanmıyorum. Yoksa ürünün rengi,dokusu ve bozulabiliyor. Görsellerimi 1024 boyutuna getirip yüklüyorum, kadraj ve ışık ayarlarını başka bir yazımda anlatmayı düşündüğümden sanırım şimdilik bu kadar.

DSC_0010

Kendi fotoğraflarına neden fazla shop uyguluyorsun?

Makyaj fotoğraflarımın fazla yapay olduğunu söyleyip eleştirenler oluyor. Dürüstçe söylemem gerekirse evet, fotoğraflarımda ufak oynamalar yapıyorum. Bunu bazen kullandığım ürünün rengini tam gösteremediğimden ve gün ışığının renkleri yutmasından ötürü yapıyorum. Ne kadar mükemmel bir makina olursa olsun insanın gözüyle gördüğü makyajı bence tam olarak yansıtamıyor. Ama bundan sonra fotoğraflarımın doğallıktan uzak olmamasına daha fazla dikkat edeceğim, eleştirilerinizi önemsiyorum 🙂

sonbahar_makyaji

Firmalar neden sana sponsor oluyorlar, neden ürün gönderiyorlar, para alıyor musun, ben nasıl sponsor ürün alabilirim?

Çok çok çok fazla gelen bir soru daha. Özellikle yeni blog yazmaya başlayan arkadaşlarımdan daha fazla geliyor bu sorular. Sanırım 11-12 aydır blog yazıyorum, ilk sponsorumu sevgili Eda hanımdan almıştım.O zamanlar 4-5 aydır blog yazıyordum. Farmasi satışı yapan tatlı bir kadındı, ve bana ürün göndermek istediğini, gönderdiği ürünleri beğenip beğenmediğimi de blogumda paylaşmamı istediğini söylemişti. Çok şaşırmış ve mutlu olmuştum. Sponsor nedir, firmalar bloggerlara ürün mü gönderiyor hiç bilmiyordum. O kadar mutlu olmuş ve heyecanlanmıştım ki, sonuçta size bir hediye geliyor ve hediye kimi mutlu etmez değil mi?

Ben de güzelce ürünlerin görsellerini çektim, makyaj ürünleriydi ve makyaj yapıp kendimi de çektim, ürünler hakkında yorumlarımı yazdım felan..İşte bu olaydan sonra çok daha büyük markalardan talepler gelmeye başladı. Sanırım bu noktada takipçilerinize ‘dürüst’ yorumlar sunmanız ve o ürünü ‘aldırım’ gücünüzün olup olmadığı devreye giriyor.

Bir ürünü hem anlaşılır şekilde anlatmak, hem içeriğinden bahsetmek, hem cildinize veya her ne ürün ise işte, makyajınız ile bunu sergilemek zahmetli bir iş aslında. İşte bunu ‘uydurma, baştan savma’ yapmadığınız ve takipçilerinizin gözünde değerinizi düşürmediğiniz sürece size de sponsor ürün göndermek isteyen markalar olacaktır.

Para alıyor muyum? Hayır, firmalar sadece ürünlerini gönderiyorlar ben de deneyimlerimi sizinle paylaşıyorum ve yorumluyorum o kadar. Herhangi bir ücret almadım şu ana kadar.

restorex_2

Firmalara sen mi yazıyorsun, onlar mı sana ulaşıyor?

Genelde markaların blogger listeleri oluyor, o listelerde yer almak için bazen sizin müracaat etmeniz gerekebiliyor, öyle durumlarda talebimi bildirdiğim oluyor. Ama hiç ulaşmadığım firmalar da benden adresimi isteyip ürün göndermek istediklerini söylüyorlar. Veya belli bir miktar hediye çeki tanımlayıp sitelerinden istediğim ürünü almamı söylüyorlar. Bunlar oldukça çeşitli konular aslında. Önemli olan şey konuya ‘bedava ürün’ mantığı ile yaklaşmamak, gelen ürüne değer vermek, gerçekten kullanmak ve dürüst yorumlar ile deneyimlerinizi takipçileriniz ile paylaşmak.

BeautyPlus_20160904184504_save

Blog yazmanın olumlu ve olumsuz yönleri neler?

Olumlu yönleri çok fazla. Öncelikle çok güzel insanlarla tanışıp sohbet etme şansınız oluyor. Sürekli aktif olmanız gerektiği için haliyle sürekli araştırmanız ve öğrenmeniz de gerekiyor.Hep kendinizi yenilemek zorundasınız ve bu inanın harika birşey. Bol bol yazı yazdıkça insanın ufku genişliyor. Gün içinde çok fazla insanın sorusunu yanıtlayıp sohbet etme fırsatınız oldukça da sosyalleşip daha etken ilişkiler kurabiliyorsunuz.

Olumsuz yönlerine gelecek olursam şöyle ki eskiden taktığım ama artık önemsemediğim küçük can sıkan ayrıntıları var tabii bu işin. Bazen emeğinizin göz göre göre çalındığına şahit olabiliyorsunuz veya taklit edildiğinize. Ama eğer blog yazmayı benim gibi ‘tutku’ derecesinde seviyorsanız zamanla bu küçük pürüzleri görmezden geliyorsunuz. Başarı oldukça bunların olması kaçınılmaz. Taklit ediliyorsanız mutlu olun hatta demek ki doğru yoldasınız.

DSC_0007

Blog teman nedir? Blog tavsiyelerin neler?

Ben tavsiye edebilecek bir yerde değilim öncelikle, ben de yolun başındayım ve eminim daha öğrenecek çoook şeyim var buralar hakkında. Ama yine de kendimce önemli gördüğüm minik birkaç noktada sohbet edebiliriz.

 • Blog daima güncel ve aktif olmalı,aktif olmayan blogların hit’leri azalacaktır
 • Blog hem samimi hem resmi olmalı. Ürün yorumları ile objektif, kişisel alanlarda samimi olmalı
 • Blogun diğer sosyal medya hesapları da blog gibi aktif olmalı (facebook,instagram,google+,twitter)
 • Blogger her gün mailini, sosyal medya yorumlarını, dm sini aktif şekilde takip etmeli
 • Takipçilerin sorularına hızlı dönebilmeli ve yorumlara samimi şekilde cevap vermeli 🙂

DSC_0070

Bu arada blog temam özel. WordPress kullanıyorum.Beğendiğim bir temayı web koçum ile özelleştirdik ve bu hale getirdik. Eğer web koçum ile siz de çalışmak isterseniz bana özel olarak ulaşabilirsiniz. Yazı çok uzun oldu başka sorularınız olursa belki ilerleyen günlerde 3. soru cevap yazımı da yayınlayabilirim :))

Yeni yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için aktif şekilde kullandığım instagram ve Facebook sayfalarımı takip edebilirsiniz.

 
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 7 yorum yapılmış.

 1. Sevgili Sıla! Çok faydalı bir yazı olmuş. Ama yeterince ayrıntılı değil, blog ismini nasıl aldığını ve com olarak nasıl aldığını da anlatır mısın? ayrıca uzun açıklamalı olarak fotoğraf ve o dediğin ışık ayarlarını anlatır mısın? sevgiler

  • çok tşekkür ederim okuduğun için, elbette, daha ayrıntılı bir yazı yazmak aklımda! 🙂

 2. özel hayatın ile ilgili bişey yazmamışsın amaa :(( okulun işin ve ailen evlilik ile ilgili şeyler yazacağım demiştin 🙁 ama bu da çok güzel yinede sağool

  • rica ederim 🙂 ilerleyen günlerde yeterli miktarda soru olursa 3. yazıyı da yazacağım 🙂

 3. hiç güzel deil yazı daha ii yazmalısın tavsiyem bu

 4. 3.soru cevap yazında bence gastronomi ile ilgili yazabilirsin bu bölümü okumak isteyen benle birlikte bir kaç arkadaşım var bu konudanda bahsedersen mutlu oluruz

  • elbette, not aldım bile, teşekkürler önerin için 🙂

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.