Tek Taş Yüzük Nasıl Seçilir?

Merhabaa güzel ailem, bugün yeni evleneceklere, eşine, sevdiğine hediye olarak tek taş yüzük alacaklara yardımcı olacağını düşündüğüm bir yazıyla sizlerleyim. Umarım keyifle okursunuz. Öncelikle tek taş alırken fiyatını belirleyen unsurlardan bahsetmek istiyorum. 4C kuralı.. Nedir bu 4C kuralı peki?

  • Clarity = Berraklık
  • Cut = Kesim
  • Color = Renk
  • Carat = Karat

Özetle anlatmam gerekirse kimi pırlantaların üzerinde çıplak gözle görülmeyecek kadar minik izler bulunur. Bun izleri ancak mercek ile görebilirsiniz ve sarraflar anlayabilir. Bu izler pırlantanın berraklığını, parlaklığını etkiler. Her pırlanta taşı her şekli vermeye uygun değildir. Pırlantanın cinsine ve yapısına göre ince işçilik ile ‘doğru’ verilen şekil taşın daha çok parlamasını, saydam, şeffaf görünmesini etkiler. E haliyle muazzam işçiliğe göre fiyatı da değişir.

Karat ise pırlantanın fiyatını etkileyen başka bir unsurdur. Pırlantanın ağırlığı ile ilgilidir. Derinliği arttıkça karat ta artacaktır. Çoğu kişi pırlantanın büyüklüğü ile karat kavramını aynı sanıyor ama karat aslında pırlantanın ağırlığı ile ilgili bir kavramdır.

Elbette karat arttıkça fiyatta yükselecektir. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi pırlantanın şeffaf, saydam, duru olması ve parlaklığı da çok önemlidir. Lekeli, rengi bulanık bir pırlanta daha ucuz olacaktır. Tabii hiç birimiz sarraf değiliz, bunları anlayabilmemiz oldukça zor 🙂

Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise taşın kesimine uygun taşı tutacak ‘tırnak’larının olması. Böylece taşınız hem sağlam kalır hem de görüntüsü çok daha hoş olur.

Pırlanta taşı yüzük haline getirecek alaşım gümüş, beyaz altın veya sarı altın olabilir. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış. Benim yüzüğüme gelince ben hem beyaz hem sarı altın olan, kenarlarında da minicik swaroski taşları olan retro bir model tercih etmiştim. Çok beğeniyorum ve farklı bir model olduğundan dışarıda bile mutlaka soru alıyorum 🙂

Umarım yazım faydalı olmuştur 🙂

Daha fazla evlilik, düğün, dış çekim, nişan, söz olayları ile alakalı yazı okuyayım, bilgi edineyim derseniz sizi ŞÖYLE alayım efenim 🙂

Evlilik hazırlıkları ile ilgili tüm yazılarım için EVLİLİK HAZIRLIKLARI kategorime uğrayabilirsiniz 🙂

Yeni yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için aktif şekilde kullandığım instagram ve Facebook sayfalarımı takip edebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalııın!
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yüzüğünü beğenemedim Suladım. Ben tektaşlarda altın sevmiyorum. Beyaz altın olsa daha güzel olurmuş.

    • Teşekkür ederim, ben de aksine beyaz altını hiç sevemiyorum :))

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.