Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi / Gözlük Kullananlar İçin Makyaj

Herkese merhaba! Hayatınızın uzunca bir bölümünü gözlükle geçirecekseniz nefret ederek takmak ve kendinizi kötü hissetmek yerine seveceğiniz,size yakışan gözlük çerçeveleri ile bu durumu artıya çevirebilirsiniz. Günümüzde artık göz problemi olmayanlar dahi aksesuar olarak gözlük takmayı tercih ediyor.

Benim göz numaram 0.50 -0.75 Ciddi bir görme problemim olmasa da doktorum uzun saatler çalışacaksam gözlük takmam gerektiğini söyledi. Eğer sizde çok kitap okuyor,yoğun bir şekilde ders çalışıp sürekli beyaz kağıda yada ekrana bakmak zorunda kalıyorsanız dinlendirici bir gözlük kullanabilirsiniz. Öncelikle yeni çerçeve alacaklar için bazı önerilerde bulunmak istiyorum;

Gözlük mankenlerinde görüp beğendiğiniz marjinal,sıradışı çerçevelerden uzak durun. Unutmayın her gün fosforlu yada canlı renklerde gözlük kullanmak istemeyebilirsiniz.

Gözlük alırken genel giyim tarzınız ile abes durmayacak çerçeveler seçmeye çalışın.

Ağır kemik çerçevelerin uzun süre kullanımda burun kemiğinize baskı oluşturarak şekil bozukluklarına ve acıya sebep olacağını unutmayın.

Yüz şeklinize göre seçeceğiniz doğru çerçeve gözlüğünüzü bir aksesuar gibi gösterecektir. Peki yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir?

Processed with VSCO

Eğer benim gibi yuvarlak hatlara sahip bir yüz şekliniz varsa dikdörtgen çerçeveler yerine bu tarz büyük çerçeveli gözlükleri tercih edebilirsiniz. Çok küçük yada çok büyük bir yüzünüz yok ise böyle orta büyüklükte,köşeleri hafif çekik çerçeve modellerini taşıyabilirsiniz. Eğer büyük gözlük çerçevelerinden hoşlanıyorsanız çok küçük bir yüze sahip olmamanız gerekiyor. Aslında ben daha büyük çerçeveli bir gözlük beğenmiştim ama bana hiç gitmediğinden bunda karar kıldım. (Merak edenler için çerçevemin markası Tom Ford. Ankara Tunalı Hilmi caddesinde bir gözlükçüden almıştım.)

Bu tarz yuvarlak gözlükler keskin hatlara sahip olan kemikli yüzlerde eğreti durabiliyor. Eğer kemikli yüz hatlarına,çıkık elmacık kemiklerine sahipseniz dikdörtgen gözlük çerçeveleri size çok yakışacaktır. Hatırlarsanız Defne Samyeli spikerlik yaptığı zamanlarda o tarz bir gözlük kullanırdı ve açıkcası bende çok yakıştırırdım. 🙂

Eğer çok küçük,zayıf bir yüze sahipseniz büyük kemik çerçevelerden uzak durun. Bu yüzünüzü olduğundan daha küçük gösterecektir. Çerçevesi ince gözlük modelleri,küçük dikdörtgen gözlükler,yuvarlak çerçeveler size çok yakışacaktır. Şu sıralar Harry Potter gözlükleri çok moda. Minik yüzünüze de yakışıyorsa hiç kaçırmayın derim. 🙂

Gözlük kullananlar için örnek bir makyajda hazırladım. Unutmayın gözlük kullanmanız güzelliğinize engel değil. Gözlük kullanmak zorundaysanız ve lenste kullanamıyorsanız bunu kabusa çevirmek yerine kendinizi motive edin lütfen;

Processed with VSCO

Göz renginizle uyumlu,aynı tonlarda bir far kullanarak makyajınıza başlayın.Gözlük camı renkleri yansıtacağından bu göz renginizin daha belirgin olmasını sağlayacak.Gözlerinizde eyeliner kullanarak çerçevenin büyüklüğünü oranlayabilirsiniz. Yani büyük çerçeveli gözlüklerde gözleriniz minicik kalmamalı. Gözlerinizi büyük ve belirgin göstermek için göz altlarınızı boş bırakmayın. Göz içlerine kalem çekmek yerine hafif dışından kalemle çizin. Gözünüzün içine siyah kalem çekmek gözlerinizin daha kısık görünmesine neden olur.

Gözlük kullananların dikkat etmesi gereken en önemli adım maskara kullanımı. Kirpiklerinize maskarayı boca etmeyin. Uzun kirpikler gözlük camına değerek sizi rahatsız edecektir. Bunun yerine tek kat rimel uygulayarak kirpikleri hafif tutun.

Processed with VSCO

Son olarak canlı renklerde bir ruj ile makyajınızı tamamlayın. Umarım gözlük kullananlar,çerçeve arayışında olanlar için yararlı bir yazı olmuştur. Kendinize çok iyi bakın,hoşçakalın!
BENZER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.