Yüz Yogası Nedİr? Nasıl Yapılır? Yağlar,Masaj ve Şoklama Yöntemİ

Processed with VSCOcam

Şüphesiz günümüzde güzelliğin en belirgin göstergelerinden biri ince ve uzun bir boyun,ufak bir çene,çıkık elmacık kemikleri ve keskin bir yüz hattı.. Bana göre güzellik ise herhangi bir kusurun o kişiye yakışmasıdır.Yani kilolu bir kadın da gayet güzel olabilir canlar.Bu konuyu standart güzellik kurallarına bağlı kalarak yazmak istemedim,sadece yüz hatlarınızı,boyun ve gıdı bölgenizi evde yapacağınız yüz yogasıyla biraz daha toparlayabilirsiniz.

Öncelikle yüz yogası nedir? Vücudumuzu toparlamak ve sıkılaştırmak için nasıl spor yapıyorsak yüz yogası da yüzümüzü  toparlamak ve sıkılaştırmak için yapılan bir spordur. Yani eğer ben diyet yapıyorum ama asla yüzümdeki kiloyu veremiyorum diyorsanız yüz yogası ile 1 ay gibi kısa bir sürede yüzünüzü toparlayabilir,gıdınızı,boynunuzu daha gergin ve genç gösterebilirsiniz.

Bitkisel kürler ile işe başlayıp,spor ile devam edeceğiz canlar,ardından da şoklama yöntemini anlatacağım;

Öncelikle yüz yogasını desteklemek için çeşitli yağlar kullanarak etkiyi 2 katına çıkartın. Cildi gerdiren ve toparlayan en etkili mucizevi yağlar; kayısı çekirdeği yağı,fındık yağı ve portakal yağıdır.

 • Kayısı çekirdeği yağını yüz yogası yapacağınız nemlendiricinizin içerisine karıştırın. Her krem kabında ölçü değişecektir ama 10 damladan fazla kullanmamaya özen gösterin.( düzenli kullanımda göz altı morlukları,çöküklüğü ve şişliğine de birebir)
 • Fındık yağı tek başına kullanılabilir. Sadece fındık yağı ile de yüz yogasını yapabilirsiniz. Özellikle kilo alıp vermekten yüzünüzde çatlaklar,lekeler oluşmuşsa fındık  yağını kesinlikle kullanmalısınız.
 • Portakal yağının biraz yakıcı etkisi olduğundan su ile inceltip kullanmalısınız ve asla yüz için kullanmıyoruz. Boyun ve dekolte bölgesinde kan dolaşımını hızlandırıp daha hızlı incelmesini sağlayacak. Haftada 1 gün uygulayabilirsiniz.

Şimdi yüz yogasına geçelim;

Yüz yogasında temel faktör yüzün gerisine doğru yumuşak hareketlerle cildi çekmektir. Bunun için kemiklerin alt ve üst kısmına parmaklar yerleştirilir ve her zaman kulağa doğru çekilerek yüz ısıtılır;

Processed with VSCO

Bu hareket çene kemiğinizin daha belirgin olmasını sağlarken çene altındaki fazla yağların erimesi için de ısıtıcı bir hareket olacak. Unutmayın cildimizi oraya buraya çekiştirip kızartmıyoruz,önce hafif hafif hareketlerle ısıtmaya başlıyoruz. Bu hareketleri en az 5 er kez tekrarladıktan sonra diğer kaslarımızı ısıtmaya başlıyoruz;

cats

Boyunun en alttan başladığı yerden yukarıya,çene kemiğine doğru elimizin tersiyle itiyoruz.Bu hareket boyun kaslarını çalıştırırken çene altındaki fazlalıkları giderecek. Bu hareketi yapıp bölgeyi ısıttıktan sonra elimize yukarıdaki yağlardan yada kremden alıp avuç içlerimizle boynumuzu yukarı,yukarı hareketlerle hafifçe ısıtıyoruz. Eğer gıdınızın gitmesini istiyorsanız bu hareketi muhakkak her gün en az 5 er dakika yapmalısınız. 1 aya kalmadan değişimi göreceksiniz. Gıdınız gittiği zaman ise doğal olarak boynunuz daha uzun görünecektir. 1 taşla 2 kuş yani.

Exercise-your-facial-muscles-2(Kaynak:pinterest)

Yüzün diğer bölgeleri için hareketler ise yukarıdaki gibi. Bence en çok ise yarayanı 4 ve 9 ve 10 numara.5 numaradaki hareket ile de burnunuzu inceltebilir küçültebilir hatta ucunu kaldırabilirsiniz. İnanın bende işe yaradı. Özellike ucu sanki daha kalkık hale geldi. Bu tarz gergin mimikleri gece yatarken yapabilirsiniz. Ben her gece 5 er dakika bu mimikleri yapıyorum ve çok faydasını görüyorum. Düzenli olarak kullandığım yağ ise kayısı çekirdeği yağı. Haftada 2,3 kez bu yağ ile cildimi siliyorum,yağlanma yapmıyor,hafif bir yapısı var. Kırışıklık sorununuz var ise en iyi kremlerden bile daha iyi bir işlevi var bence.

Son olarak yukarı bakma hareketini yaparken boynunuzu gerdirin ve hatta dilinizi uzatabileceğiniz en üst noktaya uzatın. Bu yöntem resmen boyun uzatıyor benden söylemesi. Dilinizi çıkartırken tüm boyun ve çene kaslarının çalıştığını farkedeceksiniz. En fazla 2 dakika yapabiliyorum ben zor bir hareket. Farkındayım çoğu hareket saçma ve komik görünüyor ama yapmaya başladıkça yüzünüzdeki kasların nasıl çalıştığını hissedeceksiniz ve hepsinin anlamını anlayacaksınız.

Processed with VSCO

Şimdi son yöntem olan şoklama yöntemine gelelim.Bu yöntem daha çok kırışıklıkları gidermek ve daha gergin bir cilde kavuşmak için kullanılıyor. Öncelikle sıcak-ılık yeşil çaya batırılmış bir pamukla tüm yüzünüzü silin. Bu sırada yüzünüzdeki tüm damarlar gevşemiş olacak. Ardından buz küpleriyle en az 2 dakika cildinize masaj yapar gibi  yüzünüzde gezdirin.Gevşeyen damarlarınız birden daralacak ve yüzünüz hemen toparlanacaktır. Haftada 1 yapacağınız bu yöntem ile kırışıklıklarınızı görünür biçimde azaltabilirsiniz. Bu yöntem güzellik merkezlerinde de kullanılıyor.

Son olarak yukarıda bahsettiğim yöntemler kendi deneyimlerimdir.Hepsini yapıyorum,yapmadığım bir şeyi buraya yazmam.Portakal yağı hariç diğer yağlarda alerjik bir reaksiyonla karşılaşmadım. Diğer uygulayacağınız yöntemlerde de herhangi bir alerjik reaksiyon hissederseniz tekrarlamamanızı öneririm.Kaş yapalım derken göz çıkartmayalım değil mi 🙂 Umarım beklediğinize değecek yararlı ve keyifli bir yazı olmuştur..

 

 
BENZER İÇERİKLER

Bu yazıya 8 yorum yapılmış.

 1. Abla burnun estetik mi,çünkü morarmış gözünün orası,estetikken mor olur

  • hayır değil,ışıktan öyle çıkmış tatlım bende anlamadım

 2. Yağları durulucazmı acaba?

  • merhaba kayısı yağını durulamıyorum ben ama rahatsızlık hissederseniz durulayabilirsiniz. Portakal yağı ise kesinlikle durulanmalı. sevgilerle..

 3. Merhabalar,
  Bence bu tarz verdiginiz bilgiler icin resim yerine video koyarsaniz daha etkili olur. En azindan sizi izleyenler ayni anda yapma sansina da sahip olabilir.

  • merhaba,makinam video çekmeye müsait değil,ekipman işini halledip video çekmeyi bende çok istiyorum aslında 🙂

 4. aaah ah be sılam kimler video çekiyor seni de en kısa zamanda izlemek istiyorum, çöz şu ekipman işini gari..

  • çözeceğim sanem abla,Buğra askerden gelsin evimizde çekeceğim ilk videolarımı inşallah 🙂

YORUM YAZIN

Email adresiniz görünmeyecektir.